15 Temmuz yardımları elbiselere mi gitti? Bakanlıktan açıklama geldi

featured
service

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 15 Temmuz darbesine direnirken şehit olanların yakınlarıyla yaralananlara yardım için kurulan vakıfın hesabından lüks bir mağazadan takım elbise, gömlek, ayakkabı ve mont alındığı iddia ederek, ’15 milyon TL’lik açık var’ dedi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca iddialara yanıt geldi.

15 Temmuz şehit yakınları ile gaziler için toplanan yardım paralarının teslim edildiği Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı lüks mağazalardan, takım elbise, gömlek, ayakkabı ve mont gibi harcamalar yaptı. Vakfın Temmuz-Aralık 2021 döneminde 28 bin liralık araç kiraladığı, “Bankamatik memuru” olduğu iddia edilen K.İ. adlı kişiye de 7 bin 136 lira maaş ödendiği belirlendi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların yakınları ile gaziler için toplanan yardım paralarında 15 milyon TL’lik açık olduğunu söyledi. Emir, bir tekstil firmasından vakfa, 17 Kasım 2021’de elektronik fatura kesildiğini, indirim uygulanmış haliyle bin 600 lira ödeme yapıldığını belirtti. Faturada, “Siyah erkek ayakkabı, pantolon, gömlek, tişört, mont” gibi ürünler yer aldı. Bir başka lüks mağazadan da “Slim gömlek ve takım elbise” alındı.

BEŞ AYLIK ARAÇ KİRASI 28 BİN

Sözcü’den Başak Emir’in haberine göre Vakıf, 2021 yılının Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında araç kiraladı. Araçlar için her ay vakıftan şirkete, 5 bin 664 liralık ödeme yapıldı. Beş aylık araç kiralama için 28 bin lira ödendi. 15 Temmuz şehit yakınları ile gazileri için toplanan paraların halen hak sahiplerine verilmediğini ve yıllardır bu paraların akıbetinin belirsiz olduğunu belirten Emir, “Şimdi de paraların emanet edildiği vakfın kasasından ilgisiz harcamalar yapılıyor” dedi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iddialar üzerine yazılı açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan  açıklamada, 15 Temmuz dayanışma kampanyası, 10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen terör saldırısı mağdurları için düzenlenen bağış kampanyası ve Zeytin Dalı Harekatı bağış kampanyasının şartlı bağışlar kapsamına girdiği belirtildi. Şartlı bağışların amacı dışında kullanılamayacağı ve yalnızca bağış yapanın belirlediği alanda kullanılmasının mümkün olduğu ifade edilerek, “Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın idari harcamaları diğer tüm vakıflar gibi vakfa gelen ve şartlı bağış kapsamına girmeyen kaynaklarla gerçekleştirilmektedir. Buradan hareketle vakfımız şartlı bağışlar kapsamına giren hak sahiplerine her ay 1500 TL nakdi destek sağlanmaktadır. Ocak 2022 itibarıyla toplam 94 milyon 566 bin TL ödeme yapılmıştır” denildi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK’

Şehit yakınları ile gaziler ve onların ailelerine yönelik sosyal ve kültürel faaliyetlerin de vakıf tarafından düzenlendiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken vakıf faaliyetlerinde kullanılmak üzere hizmet aracı ihtiyacı ortaya çıkmış ve bu ihtiyaç da şoförsüz araç kiralanması yöntemiyle giderilmiştir. Söz konusu bir adet araç yalnızca vakıf iş ve işlemlerinde 1 yıllık süreyle kullanılmak üzere kiralanmıştır. Bahse konu kıyafet harcamaları ise vakfın çalışan personeline sosyal haklar kapsamında yapılmıştır. Güvenlik görevlisi ve temizlik personelinin birden fazla görevi aynı anda üstlenmesi sebebiyle ortaya çıkan ihtiyaçlar bu sayede karşılanmıştır. Az kişiyle çok iş yapılmakta ve işin gerektirdiği şekliyle hem üniforma hem de takım elbise ihtiyacı hasıl olmaktadır. Söz konusu harcamalar vakfın ihtiyaçları için hayırseverlerin yaptığı bağışlardan karşılanmakta, şartlı bağışlarla ilgisi bulunmamaktadır. Bu konuda sorumluluğumuz sadece kamuoyuna değil bunun yanında bağışı yapan hayırseverlerimize de karşıdır. ‘Bankamatik memuru’ olduğu iddia edilen kişi ise büro görevlisi olarak vakıfta aktif görev yapmıştır. 2021 yılı içerisinde aylık aldığı maaş net 3 bin 568 lira 31 kuruştur. Söz konusu iddiaların, şehit yakını ve gazilerin lehine faaliyet gösteren Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfımızı yıpratma amacı taşıdığı ortadadır. Vakfımızın, gerçekler çarpıtılarak, kamuoyunu aldatmaya yönelik seviyesiz bir siyaset malzemesine dönüştürülmesi kesinlikle kabul edilemez. Ortaya atılan bu iddialar ile ilgili yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulacaktır.”

15 Temmuz yardımları elbiselere mi gitti? Bakanlıktan açıklama geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!