15 Temmuz'da darbecilerin planını bozan komutan hayatını kaybetti

15 Temmuz kanlı darbe girişimini Kahramanmaraş'ta engelleyen dönemin 5.Zırhlı Tugay Komutan yardımcısı Albay Bayram Ölçücüoğlu geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

15 Temmuz'da darbecilerin planını bozan komutan hayatını kaybetti

VERYANSIN TV

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kahramanmaraş'ta darbeci komutanların emirlerine uymayarak, planlarını bozan dönemin 5. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcı vekili Albay Bayram Ölçücüoğlu 21 Kasım'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Dönemin Kahramanmaraş Garnizon Komutanı darbeci Albay Uzay Şahin, Kahramanmaraş'ta bulunan stratejik binaların abluka altına alınması emrini vermişti. Albay Bayram Ölçücüoğlu ise verilen emirlere uymayarak kanlı girişimi engellemişti. Ölçücüoğlu darbe girişiminin ardından kısa bir süre önce Marmara Ereğlisi Garnizon Komutanı olarak atanmıştı. Evli ve bir çocuk babası olan Ölçücüoğlu 51 yaşında görevinin başında hayatını kaybetti.

Ölçücüoğlu’nun ani ölümü Türk Silahlı Kuvvetleri personeli arasında büyük üzüntüye neden oldu.

DARBE GECESİNİ ANLATMIŞTI

Albay Bayram Ölçücüoğlu darbe girişiminin ardından verdiği bir mülakatta o geceyi şu sözlerle anlatmıştı:

“Ona Albay demek yakışıksız olur, o vatan haini beni aradı, sıkıyönetim ilan edildiğini, önce Valilik ve Emniyet binaları ile Belediye binalarını ablukaya almamı istedi. Ben ise emre uymayacağımı söylemem üzerine ‘seni yüce divanda yargılatırım’ diyerek beni tehdit etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri cani, katil değildir. Bunlar TSK üniforması giymiş bir avuç teröristtir. TSK, devletine, milletine silah sıkmaz. Bu vatan haini gece beni arayarak, Ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildiğini, Kahramanmaraş Valiliğini, Emniyet Müdürlüğünü, Büyükşehir Belediyesini zırhlı araçlarla ablukaya almamı ve çevre yollar ile kentin ana arterlerine de zırhlı araçlar yerleştirmemi istedi. Ben de bu kanunsuz emre uymayacağımı belirttim. Bunun üzerine o vatan haini beni ‘emrimi yerine getirmezsen seni yüce divanda yargılatırım’ diyerek tehdit etti. Hemen Kahramanmaraş Valimiz Vahdettin Özkan’ı arayarak, Tugay’da hiçbir hareketliliğin olmayacağını, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak devletimizin, milletimizin ve vatanımızın yanında olduğumuzu söyledim.

Biz her zaman devletimizin, milletimizin yanındayız. Onlar asker olamazlar, onlar bir avuç vatan haininden başka bir şey değiller. Buradaki rütbeli arkadaşları da toplayarak hiçbir hareketliliğin yaşanmaması emrini verdim. Daha sonra Kahramanmaraş Valiliğimizin başkanlığındaki Valilik toplantı salonundaki toplantıya katıldım. Ben şunu söylemek istiyorum; Türk askeri cani değildir, katil hiç değildir. Türk askeri, ne devletine, ne milletine ne de bu vatana silah doğrultmaz. Onlar TSK içerisinde TSK üniforması giymiş terörist sürüleridir.

‘MİLLETİMİZLE BİRLİKTEYİZ’

Darbe girişiminin olduğu gece Genelkurmay'dan 23.04’te sıkıyönetim ilanıyla ilgili emir geldiğini de belirten Albay Ölçücüoğlu şunları söyledi:

“Öncelikle şunu söylemem lazım, Türk askeri asla kendi milletine silah doğrultmaz. Zaten darbecilerin birçoğunu yine Türk askeri yakalayarak polislere teslim etti. Bunlar TSK üniforması giymiş teröristlerdir. İnanıyorum ki; milletine ve devletine kurşun sıkan bu teröristler en ağır cezaları da almalıdırlar. Milletimiz bu darbe girişiminin olumsuz sonuçlanmasında büyük emekleri oldu, biz milletimizle birlikteyiz. Tugay önüne iş makineleri konuldu, Valimizle görüştükten sonra bu hain plan püskürtüldüğü için kurban kesmeyi de düşünüyoruz.”