15 vekil istifa mı ediyor? İyi Parti’de kritik gün!

Son kurultayda “oy verilmeyecekler listesi” krizinin yaşanmasının ardından İyi Parti’de gözler bugün seçilecek başkanlık divanında. Akşener, listeden sorumlu tutulan Koray Aydın’a başkanlık divanında görev vereceği öne sürülüyor. Aydın'a görev verildiği taktirde de “15’e yakın milletvekilinin istifa edeceği” iddia ediliyor.

15 vekil istifa mı ediyor? İyi Parti’de kritik gün!

2. olağan kurultay sonrası “oy verilmeyecekler listesi” krizinin yaşandığı İYİ Parti’de bugün “kritik” gün. Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında bugün, kurultay sonrası şekillenen genel idare kurulu (GİK) toplanacak. Ardından da partinin en yetkili karar organı olan başkanlık divanı belirlenecek. Kurultay sonrasında adı “oy verilmeyecekler listesinde” yer alan ve listeden Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ı sorumlu tutan milletvekilleri, Akşener’in hamlesini bekliyor. 15’e yakın milletvekilinin, Akşener’in tercihini yeni oluşacak başkanlık divanında “Aydın’dan yana kullanması durumunda” partiden istifa edecekleri konuşuluyor.

Cumhuriyet’in haberine göre vekillerin, “Ya tercihini bizden yana ya da Koray Aydın’dan yana kullanacak. Kalemi Akşener kıracak” dedikleri ifade edilirken, “oy verilmeyecekler listesinin Akşener’in yakın ekibinin tasfiye edilmesi” ve “partiyi bölmek” amacıyla yapıldığı görüşünde oldukları belirtildi. 

AKŞENER YANLIŞLIK OLDUĞUNU KABUL ETTİ

Görüşmelerde, Akşener’in söz konusu milletvekillerine “bir yanlışlık olduğunu kabul ettiğini, gereğinin yapılacağını da söylediği” ifade ediliyor. Kurultayda, delegelere, Aytun Çıray, Ümit Özdağ, Aylin Cesur, Ayhan Erel, Hayrettin Nuhoğlu, Feridun Bahşi, İsmail Koncuk, Adnan Sezgin gibi isimlerin bulunduğu liste gönderilerek “oy verilmemesi” yönünde baskı yapıldığı belirtilmişti.

Bu arada, İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar’ın, parti yönetiminde görev alabileceği, yerine ise Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun geleceği, Dervişoğlu’ndan boşalan koltuğa da Erhan Usta’nın oturabileceği konuşuluyor.

GERGİNLİK YAŞANDI

Öte yandan dün İYİ Parti Genel Merkezi’ne gelen bir grup, Genel Başkan Akşener ile görüşmek istemişti. İçeriye alınan ancak Akşener ile görüştürülmeyen grup, bir süre sonra görevliler tarafından binadan dışarıya çıkarıldı.

Grup, içeride darp edildiklerini iddia etmişti. 

AKŞENER'İN ZOR GÜNÜ

Hürriyet yazarı Albulkadir Selvi de İYİ Parti'deki gelişmelerle ilgili bugünkü köşesinde şöyle yazdı:

Kurultay öncesi iyi bir hava yakalayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kurultaydan aldığı rüzgârla yelkenlerini doldurmayı beklerken, tam aksi bir durumla karşı karşıya kaldı.

Meral Akşener’in çarşaf listesinde yer alan isimlerin çizilmesi için teşkilat başkanı Koray Aydın’ın çıkardığı liste partiyi karıştırdı. Koray Aydın aralarında Ümit Özdağ, Aytun Çıray, Yavuz Temizer, Aydın Adnan Sezgin, Aylin Cesur, İsmail Koncuk gibi isimlerin yer aldığı 10 kişinin çizilmesini istedi. Başarılı da oldu. Koray Aydın başardı ama İYİ Parti kaybetti. Çünkü parti kurultaydan bu yana kaynıyor. Çünkü ismi çizilenler İYİ Parti’nin merkez sağ kanadını oluşturuyordu. Meral Akşener de partiyi merkeze çekmek için bir hamle yapmıştı. Hatta Kürt ve Zaza açılımıyla CHP ve HDP’nin içinde yer alacağı ittifak için partiyi hazırlamanın çabası içindeydi. Ancak Koray Aydın’ın liste darbesi hesapları altüst etti. Aralarında 20’ye yakın milletvekilinin de bulunduğu bir grup, Koray Aydın’ın kellesini almak üzere harekete geçti.

KRİTİK 24 SAAT

Bugün İYİ Parti’de iki kritik seçim yapılacak.

1) Sabah Meclis’te grup başkanı ve başkanvekillikleri için seçim yapılacak.

2) Öğleden sonra ise GİK toplanacak. Koray Aydın, feragat etmediği ve yeni dönemde de teşkilat başkanlığı görevine getirildiği takdirde partideki krizin büyümesi söz konusu.

Meral Akşener iki ateş arasında. Sorunların sosyal medyaya taşınmasından dolayı canının sıkkın olduğu söyleniyor. Ama Koray Aydın’ın liste darbesinin asıl hedefinin kendisi olduğunu görecek kadar da tecrübe sahibi.

Bugün Akşener’in liderliği yeniden test edilecek. Masaya yumruğunu vurmayı mı, yoksa orta bir yol bulup yoluna devam etmeyi mi tercih edeceğini göreceğiz.