18 yaş grubu ne zaman aşılanacak? Bakan Koca tarih verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "ABD’de aşılama 18 yaşa indi. Biz de ağustos ayında bu seviyeye gelmeye çalışacağız" dedi.

18 yaş grubu ne zaman aşılanacak? Bakan Koca tarih verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı süren aşılama çalışmalarıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Korkusuz'dan Gürkan Hacır'a konuşan Koca şu ana kadar ellerinde 28 milyon doza yakın bir aşının bulunduğunu belirterek, "Bunun 20 milyonu vatandaşlarımıza yapıldı. Elimizde 8 milyon doz aşı kaldı. Bu sebeple aşılanma yaşını 55'e indirdik" dedi.

Koca, "Çok daha fazla aşımızın olması gerekmiyor muydu? Niye aşılama hızlı ilerleyemiyor?" sorusu üzerine de Sinovac firmasının taahhüt ettiği takvime uymadığını söyledi. "Nisan ayı içerisinde 100 milyon aşının gelmesi gerekiyordu, yollayamadılar. Bu firmanın üretim eksikliğinden değil, Çin hükümetinin üretilen aşıları kendi ülkesi için kullanmasından kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.

Koca'nın açıklamaları şöyle:

30 MİLYON DOZ NE ZAMAN GELECEK?

BioNTech ise biliyorsunuz 4.5 milyon doz almıştık. 30 milyona tamamlayacağız. Haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz gelmiş olacak. Bu sayıyı 60 milyona revize etmeye çalışıyoruz. Uğur Şahin hoca ile sürekli temas halindeyim. Pazartesi tekrar görüşeceğim.

SPUTNİK V AŞISI

Ön anlaşma aşamasındayız. Bu hafta açıklama yapacağız. Önemli miktarda bir bağlantı yaptık. Kaç doz olduğunu hafta içi açıklayacağım.

'ABD'DE AŞILAMA 18 YAŞA İNDİ, BİZ DE AĞUSTOS AYINDA BU SEVİYEYE GELMEYE ÇALIŞACAĞIZ'

40 yaş üstü nüfus 35 milyon. Bunun yaklaşık 3 milyonu hastalığı atlattı iyileşti. Kalan 32 milyon vatandaşımızın da gene yaklaşık 12 milyonu aşılandı. 20 milyon kişiyi de haziran sonuna kadar aşılarsak 40 yaş üstü herkes aşılanmış olacak

AŞILAMADA 18 YAŞ HEDEFİ

Anlaşmalar bazında bakacak olursak Çin, Rus ve Alman aşılarından toplam 210 milyonluk bir anlaşmayı haziran sonuna kadar sağlamış durumdayız. Ama tedarik durumu önemli. Biz gene de aksamaları da dikkate alarak Haziran sonunda 40 yaş üstü aşılanmamış kimse kalmamasına çalışıyoruz. ABD’de aşılama 18 yaşa indi. Biz de ağustos ayında bu seviyeye gelmeye çalışacağız."

Ağustos, eylül, ekim aylarında aşılamada sorun kalmayacağını düşündüğünü ifade eden Koca, hem üretim kapasitesinin giderek arttığını hem de yeni aşıların devreye girdiğini vurguladı.