1978’de LPG’li araç yapan mucidin icadı motora da onay verildi!

featured
service

Tekirdağ Oto Sanayi Sitesi’nde motor tamirciliği yapan ve 1978 yılında LPG’yi otomobilde kullanma fikrinin mucidi olarak tanınan Halit Avcıoğlu’nun, yerli ve milli biri kare pistonlu diğeri yuvarlık pistonlu olmak üzere iki araç motoru tasarlaması büyük ilgi gördü. Tekirdağlı ustanın yaptığı kare pistonlu araç motoru için Bakanlık harekete geçti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın talimatı ile Avcıoğlu ile görüşüp, motor üzerinde inceleme yapan heyet, ön raporunda olumlu görüş bildirdi.

Tekirdağ Oto Sanayi Sitesi’nde motor tamirciliği yapan ve 1978 yılında LPG’yi otomobilde kullanma fikrinin öncüsü olarak tanınan Halit Avcıoğlu(69), o dönem kamuoyunda büyük ilgi gördü.

Yıllardır motor tamirciliği yapan Avcıoğlu, şimdi de yerli ve milli biri kare pistonlu diğeri yuvarlık pistonlu olmak üzere iki araç motoru tasarladı. Yıllarca araştırıp yeni motor tasarladığını ifade eden Avcıoğlu, danıştığı uzmanların da tasarladığı motora şaşırdığını söyledi.

Tasarladığı motorun bilinen motorlardan farklı olduğunu kaydeden Avcıoğlu, “Bilinen tüm motorların aksine 100 CC’lik bu motoru 2 bin 500 CC gücüne çıkarıp ve bu gücü elde ederken de yüzde 70 yakıt tasarrufu sağlayacağız. Dünya üzerinde böyle bir tasarım yok. Bunu çok araştırdım. Bu işin uzmanlarına sordum şaşırdılar. Bu motorla 1 litre benzin ile 100 kilometre yol kat edilebilecek. Bu tasarımda karbüratör yok, enjektör yok. Bu motor benzini buharlaştırıp yakacak. Kesinlikle hava kirliliği yaratmayacak bir motor olacak” dedi.

Avcıoğlu, bilinen motor arızalarının yeni tasarladığı motorda olmayacağını ve uzun ömürlü olacağını savunarak, “Bu motorun tamiri gerekmeyecek. Aküler nasıl değişiyor ise çanta gibi yerinden alınıp yenisi konulabilecek. Bir motorun kompresörü ne kadar iyi ise o kadar güçlü olur” diye konuştu.

1978’de LPG’li araç yapan mucidin icadı motora da onay verildi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 sene önce

  Otto motor systemine meydan okumak demek, dünyada tüm Otomobil firmalarina kafa tutmak demektir……. Savunma sanayi bir tarafaaaaa… takdirin ötesi….. Tüm okullarda cansiz bedeni ülkemiz adina gururumuz olurr…. anlatildigi gibi bir sonuc alinirsaaa….. yinede cok Müthis….

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  100 CC yazılmış, yanlış olmuş. Usta 1000CC’den bahsediyor. Lütfen yanlış bilgilendirmeyelim.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  HAYATI YALAN

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  1977 de kurulan brc markasından haberiniz yok galiba

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Full yalan

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!