2 bin TL’ye alıp 11 bin TL ‘ye satıyor

Ankara’da 3 evi atölyeye çeviren Ali Engin Aydoğan, Anadol marka otomobilleri yeniliyor. Şuana kadar 50’ye yakın hurda Anadol satın alıp yenileyerek satan Aydoğan, elinde kalan 45 aracı da yenileyerek trafiğe çıkarmayı hedefliyor.

2 bin TL’ye alıp 11 bin TL ‘ye satıyor

Ankara’nın Nallıhan ilçesinde Akdere köyünde oturan Ali Engin Aydoğan isimli bir vatandaş, 1998 yılında Trakya Üniversitesi İş Makinaları Bölümü'nü bitirdi. Aydoğan, 2002 yılında Beypazarı ilçe merkezinde hediyelik eşya dükkânı açtı. Aydoğan, 5 yıl önce satın aldığı 1974 model hurda Anadol marka otomobili tamir ettirecek usta bulamadı.

Bunun üzerine, internetten bulduğu yedek parçaları kullanıp, kendi imkânlarıyla otomobili orijinaline uygun şekilde yeniledi. Makine bölümü mezunu olduğu için otomobili onarırken zorlanmayan ve bu araçlara ilgisi artan Aydoğan, trafikten düşen eski Anadol satın alıp, yenileyerek satmaya başladı.

Köyde 3 evi atölyeye çeviren Aydoğan, şimdiye kadar 2-3 bin liraya satın alıp yenilediği 50 hurda Anadol'u, 5 bin ile 11 bin lira arasında değişen fiyatlarda sattı. Şu anda elinde 45 civarında Anadol bulunan Aydoğan, bunları da onarıp, trafiğe çıkarmayı hedefliyor. 25 civarında da yedek parçalarını kullanmak için elinde hurda Anadol bulunan Aydoğan, bu konudaki hünerini duyanların getirdiği eski araçlarını da yeniliyor.

USTA BULAMADI KENDİ TAMİR ETMEYE BAŞLADI

Ali Engin Aydoğan, hobi amaçlı aldığı Anadol'un hayatını değiştirdiğini söyleyerek, "Aldığım aracı yeniletmek istediğimde, usta bulamadım. Kendim tamir etmeye başladım. Şu ana kadar 50 araçtan fazla bir aracın restorasyonunu yapmışızdır. 70 civarında daha elimde araç var, bunların 25 kadarını yedek parça için kullanıyorum, diğerlerini ise isteğe göre restore ederek hayata döndürüyoruz. Araçların tüm bakımlarını yapıyoruz. Böylece trafikten men şekilde hurda aldığımız araçları tekrardan trafiğe kazandırıyoruz. Ülkemizde klasik arabalara aşırı talep var. Biz burada atıl vaziyette olan Anadol'ları hayata döndürüyoruz. Anadol benim için bir yaşam tarzı oldu" diye konuştu.