Hangi ülke bugün Hafter’e iki kargo uçağı yardım gönderdi

Libya UMH, Birleşik Arap Emirlikleri'nden kalkan 2 kargo uçağının Tobruk merkezli hükümetin kontrolündeki askeri üsse indiğini duyurdu.

Hangi ülke bugün Hafter’e iki kargo uçağı yardım gönderdi

UMH’ye bağlı Öfke Volkanı Operasyonu Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, BAE’nin Suveyhan Askeri Hava Üssü’nden kalkan 2 askeri kargo uçağının Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter’e bağlı milislerce kontrol edilen Merc Askeri Üssü’ne indiği belirtildi.

Bunlardan birinin Rus yapımı “Ilyushin” tipi kargo uçağı olduğu kaydedilen UMH açıklamasında, diğer uçağın tipi hakkında ise bilgi verilmedi.

Uluslararası hava trafiği gözlemcileri, 12 Ocak-7 Şubat tarihlerinde BAE’deki askeri havaalanlarından Libya’nın doğusuna 40 kargo uçağının sefer yaptığını açıklamıştı.

HAFTER’E GELEN DESTEK

Şu durumda, Hafter’in ilk desteği, BAE ile onun Mısır ve Suudi Arabistanlı müttefiklerinden aldığı söylenebilir. Zira Hafter’in Şubat 2014’te darbe girişimini ilan ederek ortaya çıkışı da Suudi Arabistan’ın Dubai merkezli Al Arabiya televizyonu aracılığıyla gerçekleşti.

Abu Dabi’nin askeri müdahalesi ise Hafter yanlısı silahlı gruplara yönelik ablukayı kırmak için Ağustos 2014’te BAE’ye ait olduğu düşünülen F-16 tipi uçakların Uluslararası Trablus Havalimanı’nı vurmasıyla başladı.

O dönemde Libyalı askeri uzmanlar, havalimanını vuran füzelerin BAE’nin sahip olduğu F-16 uçaklarına monte edilmiş olduğunu doğrularken, Mısır ise söz konusu saldırıyla ilgisi olduğunu yalanladı.

Söz konusu saldırıda, Hafter karşıtı Fecr-i Libya birliklerinden en az 40 kişi yaşamını yitirdi. Bu durum, Hafter müttefiklerinin “zafer” kazanmalarını ve başkent ile buradaki havalimanını ele geçirmelerini sağlayacağı yerde Misrata Tugayları’nı da savaşa dahil ederek Hafter güçlerinin başkentten çıkarılmasıyla sonuçlandı. Bu olay BAE’nin Libya’daki ilk stratejik kaybı oldu ve o gün bugündür Hafter güçleri başkenti ele geçiremedi.

Libya’nin BM nezdindeki meşru temsilcisi UMH de BAE’yi F-16 uçağıyla Trablus’un doğusundaki Tacura bölgesine hava saldırısı düzenlemekle suçladı. Bu saldırıda 50’yi aşkın düzensiz göçmenin yaşamını yitirmesi dünyada tepkilere neden oldu.

PARALI ASKER DESTEĞİ

BAE, UMH’ye bağlı orduya havadan saldırmakla kalmadı, Doğu Avrupa ülkelerindeki şirketlerle ya da Mısır ve Fransa gibi müttefik ülkelerle Hafter adına silah anlaşmaları yaparak da ona mâli destek verdi.

BAE ayrıca, Libya’ya getirdiği Çadlı silahlı isyancı gruplar ya da Sudan’ın karanlık sicile sahip Cancavid milislerini paralı asker olarak kullandı. BAE merkezli Black Shield Güvenlik Şirketi de Sudanlı gençleri güvenlik görevlisi olarak çalışacakları vaadiyle kandırıp, Libya’daki Ras Lanuf Limanı’na gönderdi. Bu kişilerden onlarcası ancak ailelerinin Sudan’ın başkenti Hartum’daki BAE Büyükelçiliği önünde gösteri yapması üzerine ülkelerine dönebildi.

Abu Dabi yönetimi ayrıca Mısır’la birlikte, Libya’nın doğusu ve merkezindeki tüm petrol limanlarına ve çoğu petrol sahasına hakim olan Hafter’le iş birliği yaparak Libya petrolünü satma işini de üstlendi.

Ulusal Petrol Kurumu Başkanı Mustafa Sanallah, İngiliz gazetesi The Times’a verdiği demeçte, Hafter’in desteklediği Abdullah es-Seni başkanlığındaki sözde hükümetin, Libya petrolünü varili 55 dolar üzerinden satmak için BAE ve Mısır’lı şirketlerle anlaşmalar yaptığını, Petrol Kurumu’nun ise varili 62 dolardan sattığını söyledi.

Son olarak BAE, Berlin Konferansı’nda alınan ve BMGK’de oylanan kararları kabul etmiş olsa da Hafter güçlerini silahlandırmaya devam ediyor. Bu da, Hafter’i ateşkesi ihlal etmeye teşvik ediyor.