2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi kabul edildi

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda 2020 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeleri düzenlendi. 2020 Merkezi Yönetim Bütçesi için 488 milletvekili oy kullandı. 329 kabul oyuna karşılık, 159 ret oyu kullanıldı.

2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi oylamasında 481 milletvekili oy kullandı. 326 kabul oyuna karşılık 155 ret oyu kullanıldı.

‘PARLAMENTER SİSTEMİN DEĞİŞMESİYLE CUMHURİYETE DARBE VURULDU’

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM Genel Kurulunda 2020 yılı bütçesinin tümü üzerindeki görüşmelerde şahsı adına söz aldı.

Parlamenter sistemin 9 Temmuz 2018’de değiştiğini ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiğini ifade eden Özkoç, “Bu sistem büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet rejimine darbe vurmuştur.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın “Fakirin ve mazlumun parasını 2 bin liraya çıkartan iktidarı temsil ediyoruz.” dediğini belirten Engin Özkoç, bu paranın, simit sarayında 4 kişilik bir ailenin çay ve simidinin karşılığı olduğunu iddia etti.

“Övünerek anlattığınız Türkiye’yi getirdiğiniz nokta budur.” diyen Özkoç, şunları söyledi:

“Milletin cüzdanı boşaldı. Mutfakta yangın büyüdü. İşsizlik rekor düzeye ulaştı. Türkiye’nin sırtındaki borç yükü ağırlaştı. Vatandaşın vergileri faiz lobilerine aktı. Türk lirası eridi. Adalet sistemi çöktü. Yolsuzluk algı endeksi Türkiye’de 25 sıra geriye gitti. Ülkede huzur, refah kalmadı. Kadın cinayetleri, uyuşturucu, çocuk tacizleri aldı başını gitti. Saray milleti unuttu, şimdi adında saray var diye simit sarayını kurtarmaya çalışıyor. Mutsuz, haksız, hukuksuz bu düzen son ve büyük halkasını yarattı: Tank palet…”

AKP’DEN EKONOMİ SAVUNMASI

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da böyle bir konuşmanın kürsüden çok meydanlara uygun düşeceğini ifade etti.

Asgari ücret 2003’te 160 dolar civarındayken AKP’nin çalışıp bunu 350 doların üzerine çıkarttığını belirten Bostancı, “CHP’nin saygın konuşmacılarından 160 doları 350 doların üzerine çıkartmış AK Parti’ye yaklaşımını bir tık daha öteye taşıyacak, üzerine 5 dolar daha koyacak bir değerlendirmelerine rastlamadım.” dedi.

Naci Bostancı, şehit yakınları ve gaziler hakkında herkesin hassasiyeti bulunduğunu belirterek, “Şehit yakınları ve gazilerin her kuruşuna ilişkin AK Parti Grubu gereken takibi yapar, hükümeti de gereken hassasiyeti gösterir.” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise şehit yakınları ve gaziler için istihdam, faizsiz konut kredisi, ÖTV muafiyeti gibi birçok ekonomik ve sosyal destek ile onların yanında olduklarını belirtti.

Fuat Oktay, simit sarayının kurtarılması gibi bir girişimin de bulunmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanların siyasi faaliyette bulunmalarının Anayasa’da yasaklanmadığını dile getiren Oktay, dolayısıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı veya bakanların herhangi bir siyasi parti üyesi, kurucusu, yöneticisi olabileceğini ifade etti.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından yapılan oylamayla 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi kabul edildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Plan ve Bütçe Komisyonunda 197 saat 23 dakika, TBMM Genel Kurulunda ise 156 saat 10 dakika süren görüşmelerde kanun tekliflerini kabul ettiklerini bildirdi.

Şentop, emeği geçenlere teşekkür ederek, 2020 bütçesinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Şentop, daha sonra birleşimi bugün saat 12.00’de toplanmak üzere kapattı.