‘2020’de erken seçim olacak! Davutoğlu ve Babacan ittifak yapacak’

HUDER Başkanı Hüseyin Kaya, Veryansın TV'de Serkan Öz'ün sorularını yanıtladı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen hukukçu Hüseyin Kaya, 2020’de erken seçim olacağını, Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın partilerinin ittifak yapacağını söyledi.

Kaya’nın açıklamalarından satır başları:

AK Parti’de bugüne kadar genel başkanlık yarışı olmadı…

Bundan sonra CHP’de gördüğümüz tartışmalar, iktidar kavgaları da AK Parti cenahında da görünecek. Mal varlığı tartışmaları devam edecek.

Davutoğlu’nun programında yeni birşey görmedim. Ali Babacan ise ekonomik sıkıntılar temelinde hareket ediyor. Türkiye’nin gerçek sorunlarına çözüm göremiyoruz.

Her iki siyasetçi AK Parti tabanı üzerinden rolünü oynayacaklar. Daha sonra yelpazeyi genişletmek isteyecekler. Bir heyecan yarattıklarını düşünmüyorum. AK Parti’den katılım olabilir ama Davutoğlu veya Babacan’ın umut olma ihtimali mevcut iktidarın önümüzdeki dönem politikalarıyla alakalı. AK Parti’nin küçüleceği ihtimali üzerine bu partiler kuruluyor. AK Parti’de kendine yer bulamayan eski yöneticiler Davutoğlu’nun partisine yöneliyor. AK PArti dışında herhangi bir heyecan gözlemlemedim.

Babacan ve Davutoğlu’nun heyecan yaratmamaması 2020 yılı içinde erken seçim ihtimalini artırdı. Şu anki yasal düzenlemeler 2020’de seçim ihtimaline göre ertelendi. Hazırlıklar 2020’de seçim olacağını net şekilde gösteriyor. Babacan, Davutoğlu’nun gerisinde kaldı. 2020 seçiminde Babacan ve Davutoğlu birlikte hareket edecekler.

Abdullah Gül’ün Türk siyasetinde bir geleceği yoktur. AK Parti iktidarında önemli görevlerde bulunan kişilerin çıkıp AK Parti elşeştirisi üzerinden siyasi parti kurmaları tutarlı değil. Türkiye’de siyaset manipülasyonlar üzerinden devşirildiği için bunlar da bizim tabelamız olsun diyor. AK Parti’nin 2002’de aniden iktidara gelmesi ve istikrarlı biçimde iktidarını sürdürmes bunların ağzını sulandırıyor.

Babacan ve Davutoğlu kurulacak partide eşbaşkan gibi hareket edecekler. HDP’de görüşen eş başkanlık yani partide de görülecek.