28 şubat davasında komutanlardan ‘af dilekçesi’ istenmiş

28 Şubat davası kapsamında cezaevinde bulunan ve yaşları 75 ile 90 arasındaki 11 emekli askerden, infazlarının durdurulması için af dilekçesi yazmaları istendiği ortaya çıktı.

featured

VERYANSIN TV

İddianamesini FETÖ’cülerin yazdığı 28 Şubat davasında Yargıtay tarafından cezaları onanan yaşları 75-90 arasındaki 11 emekli asker sessiz sedasız sağlık sorunlarıyla uğraşıyor.

462 gündür cezaevinde olan generallerin aileleri, AYM’nin bir an önce hak ihlali konusundaki bireysel başvurulara yanıt vermesini bekliyor.

İlerleyen yaşları ve sağlık sorunları nedeniyle infazın durdurulmasını talep eden generallere Adli Tıp Kurumu, “Cezanın infazının ertelenmesine gerek olmadığı, düzenli sağlık kontrolleri yapılarak cezaevinde infazlarına devam edilebileceği” şeklinde rapor düzenledi ve emekli askerler ölüm riski yaşamadıkça tutukluluk süreleri devam ediyor.

‘AF DİLEKÇESİ YAZMALARI İSTENDİ’

Generallerin sağlık sorunlarının üstü örtülemez duruma gelmesiyle iktidarın 28 Şubat davasındaki planı gün yüzüne çıktı.

Asker ailelerinin aktardığına göre bir cezaevi yöneticisi tek tek hükümlü generallerle görüşüp 28 Şubat’ta hata yaptıklarını kabul edip cumhurbaşkanından af dilemelerini, bunun karşılığında infazlarının durdurulacağını aktarıyor. Cezaevindeki komutanlar ise suç işlemediklerini düşündükleri için af talebinde bulunmayacaklarını belirtiyor.

Geçen yıl Bosna Hersek ve Karadağ ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir basın mensubunun “28 Şubat davasında bazı eski generallerin hapis cezaları infaz ediliyor. Söylentiler oldu sizin affedebileceğinize yönelik, bu hususta ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine “Yargı kararını verdi. Bu karar sonrasında bizim kapımızı çalan olmadı.” demişti.

28 ŞUBAT KOMUTANLARININ SON DURUMU

28 Şubat davası kapsamında 90 yaşındaki Org. Ahmet Çörekçi, 86 yaşındaki Org. İlhan Kılıç, 84 yaşındaki Korg. Vural Avar, 82 yaşındaki Org. Çetin Doğan, 82 yaşındaki Korg. Hakkı Kılınç, 81 yaşındaki Org. Fevzi Türkeri, 81 yaşındaki Korg. Yıldırım Türker, 77 yaşındaki Tümg. Cevat Temel Özkaynak, 76 yaşındaki Tümg. Erol Özkasnak, 74 yaşındaki Tümg. Kenan Deniz, 74 yaşındaki Tuğg. İdris Koralp’in cezaevindeki infazı devam ediyor.

28 Şubat davasında müebbet hapse mahkum edilen 82 yaşındaki emekli amiral Aydan Erol, demansa yakalanmasının ardından geçen ay tahliye edilmişti.

83 yaşındaki orgeneral Çevik Bir de cezaevinde Alzheimer hastalığına yakalanmasının ardından tahliye edilmişti.

Müebbet hapse çarptırılan 85 yaşındaki emekli Korgeneral Vural Avar ise bu ayın başında banyo yaparken düştü. Vural’ın kaburgalarında çatlaklar oluştuğu öğrenildi.

Demans hastalığı ilerleyen Avar’ın sağlık durumu gittikçe kötüleşiyor.

82 yaşındaki Çetin Doğan mide kanaması geçirmesinden beş gün sonra doktora götürülmüştü. Doğan’a iç kanama nedeniyle endoskopi ve kolonoskopi için 6 Aralık’a gün verildi. Çetin Doğan, “Hayati tehlikesi var ancak cezaevinde kalabilir” raporu veren sağlık kurumlarına güveni kalmadığı gerekçesiyle tedaviyi reddetti.

28 şubat davasında komutanlardan ‘af dilekçesi’ istenmiş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 gün önce

    Suçsuz ve onurlu komutanların af istememesi normaldir ama suçlu ve onursuz insanlar bakalım ne durumlara düşecekler. Allah büyük.

  2. 3 gün önce

    Af dilekçesi teklifini elinizin tersiyle itip, Türk Ordusunun kahraman subaylarına yakışanı yaparak namerde el açmamışsınız. Her Türk evlâdı gibi, bir zamanlar sizlerle aynı şerefli üniformayı taşımış olmaktan bir kez daha onur duydum.
    Geçme namert köprüsünden ko aparsın su seni/ Sinme sırtlan gölgesine ko yesin aslan seni.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!