28 Şubat’ın kritik isminden '15 Temmuz' açıklaması

28 Şubat’ın kritik ismi emekli Tümgeneral Osman Özbek 28 Şubat’ın 24. yıldönümünde açıklamalarda bulundu. O dönem Erbakan’a hakaret etmesiyle gündeme gelen Özbek, “Bazı konuşmalarını düzeltseydi kimsenin şikayeti olmazdı” dedi. Özbek ayrıca 28 Şubat kararlarının uygulanması halinde 15 Temmuz'un olmayacağını ifade etti.

28 Şubat’ın kritik isminden '15 Temmuz' açıklaması

Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan ve bazı milletvekillerine kapalı toplantıda hakaret etmesiyle gündeme gelen Tümgeneral Osman Özbek, 28 Şubat'ın 24. yıldönümünde açıklamalarda bulundu. Özbek, “Aslında Erbakan'ı askerler de severdi. Erbakan'ın vatansever, milli olduğuna yürekten inanıyorum. Erbakan iyiydi ama çevresinde bazı kötüler vardı. Bazı konuşmalarını düzeltmiş olsa askerlerden hiçbir tepki olmazdı” dedi.

Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan Özbek, Erbakan'ın iyi eğitimli olduğunu, Türkiye'ye verecek çok şeyleri olduğunu kaydetti ve “Böyle kültürlü bir insanının yanında yer almaması gereken kişiler vardı. Askerlere biraz daha yakın görünüp, laiklik konusunda düzeltici söylemde bulunabilirdi. Erdoğan'ın yıllar önce yaptığını daha önce yapabilirdi” dedi.

'GÜZEL KARARLARDI'

28 Şubat 1997'de yapılan ve 8 saat süren MGK toplantısında alınan 18 maddelik kararların hepsini “Güzel kararlar” olarak niteleyen, Özbek bu kararların hükümeti zora sokması amacıyla alınmadığını belirtti ve şunları söyledi: “Tarikatlara dikkat edilmesi, silahlanmanın kontrol altında tutulması gibi maddelerden rahatsız olunmaması gerekirdi. Bana göre hepsi güzel kararlar. Hükümet bunu ilkeleri dışına çıkmadan uygulayabilirdi. Erbakan'ın bazı yanlış söylemleri oldu. Örneğin ‘Türbana rektörler selam duracak', ‘Bizim partimize girmeyenler, patates dinindendir' söylemleri yanlıştı. Özünde vatansever olduğu için kendisine askerlerin düşmanlık beslemediğini düşüyorum Ortada darbe yok. RP içindeki bazı milletvekillerinin hataları vardı. Ben konuştuğum zaman beni yargılamak istediler. Ama tam 16 defa orduya hakaret eden dönemin Rize Belediye Başkanı Şevki Yılmaz ile ilgili bir şey yapmadılar. İnadına milletvekili yapıldı. Adam hacda ‘Cumhuriyet'i yıkacağım' diye yemin ettiriyordu. Bunlara sahip çıkmayacaktı.”

'KEŞKE O GÜN KONUŞUP ANLATSAYDIM'

Özbek, “Erzurum Jandarma Bölge komutanıyken RP'li belediye başkanı ve iki milletvekili geldi. Düşüncelerimi Erbakan'a iletmemi istediler. Siyasetin içine girmek istemedim. Bugün ‘Keşke görüşseydim' diyorum. Erbakan, ‘Dinimize önem veren muhafazakar partiyiz' diyebilirdi. Partisi ikiye emperyalistler böldü. Laik kesimlerle barış içindeydi” dedi.

'KARARLAR UYGULANSA 15 TEMMUZ OLMAZDI'

28 Şubat'ta dönemin tümgenerali Osman Özbek “MGK'nın 28 Şubat kararları üzerinde durulsa, uygulansaydı inanıyorum ki 15 Temmuz darbe girişimi yaşanmazdı” dedi ve ekledi: “Fethullahçıların okullarında İngiliz, ABD gizli servislerinin hesabına çalışanlar vardı. MGK kararı uygulanmış olsa, Erbakan bunlara mani olurdu. Basına kapalı toplantıdaki konuşmamın bazı bölümleri basına yansımıştı. Tepkim, Arabistan'a giden vekillere Türkiye aleyhine kitaplar verilmesine rağmen bunlara itiraz edilmemesiydi. Tepkim Erzurum'da oynanan bir piyeste TSK düşmanlığı yapılmasıydı.”