285 maden ihalesinin iptali için görülen dava başladı… Av. Atal: Kaybedeceğimizi biliyoruz!

Çevre koruma dernekleri ve avukatların 285 maden ihalesinin iptali için açtığı davanın duruşması, Ankara 13. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi açıklama yapan Av. İsmail Hakkı Atal, "Bu davayı biraz sonra kaybedeceğimizi biliyoruz. Çünkü buradaki mahkemeler emir ve komuta altında. Bağımsız yargı yoktur. Yeni Türkiye Yüzyılı'nda sadece emir ve komuta zincirinde hareket eden mahkemeler var." dedi. Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi de duruşmaya katılım göstererek avukatları yalnız bırakmadı.

featured

VERYANSIN TV

285 maden sahası ihalesinin iptali için çevre dernekleri ve avukatlar tarafından açılan davanın ilk duruşması bugün Ankara’da görüldü.

Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden Av. İsmail Hakkı Atal, Ankara 13. İdare Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi açıklama yaptı.

Cumhuriyetçi Vatanseverler’in de katılım gösterdiği duruşma öncesi Atal, AKP’nin Türkiye Yüzyılı’na göndermede bulunarak “davayı kaybedeceklerini” bildiklerini belirtti.

Av. Atal, şu ifadeleri kullandı:

“Bu toplu maden ihaleleri ile ilgili açtığımız 7. dava. Şu anda Türkiye’de müthiş bir maden kıyımı var. Cumhuriyet kurulduktan sonra, 1923 ile 2002 arasında toplam verilen maden ruhsat sayısı bin 186 iken 2008 ile 2023 arasında 15 yılda verilen maden ruhsat sayısı 386 bin.

‘TÜRKİYE KOŞAR ADIM AKP İKTİDARINDA ÖLÜME DOĞRU GİDİYOR’

Bugün her evde grip gibi kanser var. Çünkü bu madenler; başta siyanürlü altın madenleri olmak üzere toprağımızı, havamızı, suyumuzu zehirliyorlar. Türkiye koşar adım AKP iktidarında ölüme doğru gidiyor.

Bugün biz Türkiye’nin halk sağlığını yok eden, bizleri koşar adım ölüme felakete doğru götüren, bu cahilce politikalar sonunda hepimizi kanser eden madenlere karşı, başta sömürgeci İngiliz, Kanadalı, Amerikan altın madeni şirketleri olmak üzere, bunlara karşı sesimizi yükseltmek için buradayız.

‘KAYBEDECEĞİMİZİ DE BİLİYORUZ’

Biz burada bu davayı biraz sonra kaybedeceğimizi de biliyoruz. Çünkü buradaki mahkemeler emir ve komuta altında. Bağımsız yargı yoktur. Yeni ‘Türkiye Yüzyılı’nda sadece emir ve komuta zincirinde hareket eden mahkemeler var. Bakanlığa karşı açılan davalarda öylesine otomatiğe bağlamışlar ki ret kararlarını. Dilekçelerimizi dahi okumuyorlar.”

 

285 maden ihalesinin iptali için görülen dava başladı… Av. Atal: Kaybedeceğimizi biliyoruz!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!