29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü tatil mi?

Cumhuriyet Bayramı’nda olduğu gibi bu yıl da 29 Ekim tüm yurtta coşku ile kutlanacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hangi güne denk geliyor, tatil olacak mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü tatil mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı heyecanını ve coşkusunu yaşamamıza oldukça az bir süre kaldı.

Öğrencilerden, çalışanlara kadar pek çok kesim tarafından bu günün tatil olup olmayacağı merakla bekleniyor.

29 EKİM TATİL Mİ? 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir. Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir.

29 EKİM 2019 HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

29 Ekim 2019 Salı gününe denk geliyor.

29 EKİM 2019 CUMHURİYET BAYRAMI’NIN ÖNEMİ NEDİR?

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.

Emperyalist işgale karşı verilen bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi ve eşi görülmemiş bir kurtuluş savaşının ardından 23 Nisan 1920 günü Ankara`da ilk kez toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi ile başlayan, 29 Ekim 1923 günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün milletvekilleri ile görüştükten sonra “Cumhuriyet” önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne verip aynı gün önergenin kabul edilmesiyle devletin yeni yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlendi.

1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet’in ilanı günü yeni Türk Devleti’nin bayramı ilan edilmiştir.