‘3 üniversite hack’lendi’ iddiası... On binlerce öğrencinin özel bilgileri satışta

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi’nin dün siber saldırıya uğradığı ve on binlerce bilginin ele geçirildiği iddia edildi. İddiayı güçlendiren bilgiler ise İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden önce ‘bilgiler çalındı’ mesajının gelip, ardından bunun reddedildiğini söyleyen bir başka mesajın gelmesi. Edinilen bilgiye göre, hacker'ların bilgileri satışa çıkardığı duyuruldu. 

‘3 üniversite hack’lendi’ iddiası... On binlerce öğrencinin özel bilgileri satışta

VERYANSIN TV

Türkiye yeni bir skandal siber saldırıyla daha karşı karşıya. 3 Üniversitesinin siber saldırıya maruz kaldığı ve bazı bilgilerin satışa çıktığı öğrenildi. Saldırılarla ilgili İzmir Katip Çelebi Üniversite’den öğrencilere ve bazı öğretim üyelerine bir SMS gitti. 
Bu SMS’de, “Değerli Öğrencimiz; Bilindiği üzere 17/10/2021 tarihinde uğradığımız siber saldırı sonucunda öğrenci ve personel bilgileri saldırganlar tarafından ele geçirildi. Yaşanan durumdan dolayı özür diler gerekli işlemlerin başlatıldığını bildiririz. İKÇU BİDB B273” İfadeleri yer aldı.
Üniversite’den gelen bu mesajın hemen ardından bir SMS daha gönderildiği, o SMS’de de, “Kurumumuz adına gönderilen sahte SMS mesajları olduğu tespit edilmiştir. Kurumumuz resmi SMS gönderici ismi IKCU ve kodu B002’dir. Diğer gönderilen mesajlara itibar etmeyiniz. Verilerin çalındığı bilgisi doğru değildir. B002”.


Veryansın Tv’nin ulaştığı bilgilere göre, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin e-postlarına ulaşabildiği yani elektronik bilgi yönetim sistemlerinde herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtildi. Ancak bazı sosyal medya hesaplarında bilgilerin bazılarının çalındığını ortaya koyan belgeler ortaya çıktı. 
14 Ekim tarihinde bir hacker forum sitesinde gözüken bilgelere göre, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde toplamda 3 bin 900 personelin, 40 binden fazla da öğrencinin bilgilerinin ele geçirildiği yazıldı. 
Buna göre, öğrencilerin ve personellerin adresleri, telefon numaraları, TC Kimlik numaraları, bulunduğu program, öğrenci numaraları ve Edu uzantılı e-posta adreslerinin ele geçirildiği ileri sürüldü.