30 Ağustos'ta konuşan Erdoğan: TSK ümmetin umudu haline geldi

MSÜ Harp Okulları Diploma Alma ve Sancak Devir Teslim Töreninde konuşan Erdoğan, dini mesajlar vermekten geri durmayarak ordunun 'ümmetin' umudu olduğunu söyledi.

30 Ağustos'ta konuşan Erdoğan: TSK ümmetin umudu haline geldi
30 Ağustos'ta konuşan Erdoğan: TSK ümmetin umudu haline geldi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları Diploma Alma ve Sancak Devir Teslim Töreninde konuştu. Erdoğan'ın milli bayramda yaptığı konuşmada bile  'ümmet' vurgusu yapması dikkatlerden kaçmadı.

15 Temmuz sonrası yapısı bozulan Harp Okullarına geri dönüş olmayacağını söyleyen Erdoğan, MSÜ'nün varlığını sürdüreceğini belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin "ümmetin" umudu haline geldiğini savunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Ordumuz başarılarının gerisinde; nitelikli eğitimi, örnek disiplini, üstün donanımı yanında yüzlerce milyon insandan aldığı dua da bulunuyor. Teknolojik üstünlüğümüzü, yetişmiş insan kaynağımız ve manevi gücümüzde birleştirdiğimizde Allah'ın izniyle bu ülkenin önünde durabilecek hiçbir güç yoktur. Son 18 yıldır biz işte bunun için çalıştık. Önümüze konan gizli-açık nice engelleri bu inançla aştık. Son olarak 15 Temmuz'da gerçek yüzlerini gösteren hainleri bu cesaretle tepelik. Sınırlarımız dışından kuşatılmaya çalışılan ülkemizi, milletimize biçilen kefeni bu kararlılıkla parçalayıp arttık. Karşılaştığımız ikiyüzlülükleri, alçaklıkları, hak ve hukuk tanımazlıkları, tehditleri, yaptırımları birliğimizden ve beraberliğimizden aldığımız güçle yıkıp geçtik. Maruz kaldığımız her saldırı, mücadele azmimizi daha da perçinledi. 

Aştığımız her engel, kendimize olan güvenimizi daha da güçlendirdi. Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle geldiğimiz yer, geleceğimize daha güvenle bakmamızı sağladı. Şimdi artık dün olduğundan daha gür bir sedayla, daha samimi bir inançla, kendimizden daha emin bir şekilde düşmanlarımıza 'hodri meydan' diyoruz."

"Medeniyet ve devlet tarihlerinin derinliğinin, gücünün, genişliğinin farkında olmayanların hafızaları bir asırla sınırlı olabilir ama biz, binlerce yıllık süreç içinde dün nerede olduğumuzu, bugün nerede durduğumuzu, yarın nereyi hedeflediğimizi gayet iyi biliyoruz. Hamdolsun milletimiz de bu vizyona sahiptir. Önce 2023 hedeflerimizi hayata geçirecek ardından evlatlarımıza 2053 ve 2071 Türkiyesi'ni miras bırakacağız. Ok yaydan fırlamıştır ve mutlaka hedefini bulacaktır."

PARTİSİNDEN AYRILANLARA 'ÜMMETİ BÖLÜYORSUNUZ' DEMİŞTİ

 Erdoğan geçen yıl Bosna Hersek ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere Ali Babacan’ın istifası ve yeni parti ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, yaptığı açıklamada, "Ben Ali Bey'in kendisine de söyledim; "Yolunuz yolunuzdur eyvallah ama şunu unutmayın ki bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok. Siz bunu yapıyorsunuz. Bunun parçalanmasıyla da bir yere gidemeyeceksiniz" dedim. Şunu da söyledim, "Fazla da geç kalmayın" dedim. Bizim dava arkadaşlığımızda bir şey var. Dava terk edilmez. Burada sonuna kadar hizmet söz konusudur" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın ‘Ümmeti parçalamaya hakkınız yok’ şeklindeki sözleri tepki çekmişti.