4 bin IŞİD’linin listesi operasyondan çıktı

MİT ve Mersin Emniyet Müdürlüğü'nün geçen hafta gerçekleştirdiği ortak operasyonda, terör örgütü IŞİD'in arşivinin ele geçirildiği öğrenildi. Arşivden 82 ülkeden yaklaşık 4 bin örgüt üyesinin listesinin ele geçirildiği bildirildi.

4 bin IŞİD’linin listesi operasyondan çıktı

DHA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, 2015 yılı sonrasına ait olduğu belirlenen örgüt listesinde, ’emir’ olarak adlandırılan çok sayıda sözde üst düzey teröristin isminin de yer aldığı belirtildi. IŞİD’in arşivi olarak nitelendirilen listedeki isimlerin, çoğunlukla yabancı teröristler olduğu tespit edildi. Listedeki isimlerden bir kısmının halen Suriye’de IŞİD içinde faaliyet sürdürdüğü belirtilirken, yakalanan ve cezaevinde olan örgüt üyelerinin isimlerinin de yer aldığı kaydedildi.

Fırat’ın doğusuna düzenlenen ‘Barış Pınarı Harekatı’ sırasında terör örgütü YPG, kontrolündeki cezaevlerinde tutuklu bulunan IŞİD’li teröristleri serbest bıraktı. Terör örgütü, harekatı engellemek için IŞİD’li teröristleri kullandı. Cezaevlerinden kaçan IŞİD’lilerin bir kısmı, TSK’ya güçlerine teslim oldu. Geri kalan teröristlerin bir kısmının gizlendiği, bir kısmının ise ülkelerine dönmek için çabaladığı değerlendirmeleri yapıldı. TSK, Emniyet ve MİT koordinesinde, üst seviyede güvenlik önlemleri alındı. Suriye’de, sınır hattında ve Türkiye’de terör örgütü IŞİD’e yönelik istihbari ve önleyici operasyonlar yapıldı. Çok sayıda terörist ele geçirildi. Yabancı uyruklu IŞİD’liler hakkında Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekat bölgelerinde soruşturmalar açıldı. Türk uyruklu olanlar ise Türkiye’ye gönderildi.

IŞİD’TE SON ÇIRPINIŞLAR

Güvenlik kaynakları, teröristlerin, örgütün elebaşı Bağdadi’nin öldürülmesi sonrası yeni sözde liderlerinin etkisiyle kontrolsüz hareketlerde bulunduklarını belirtti. Kaynaklar, örgüt üyelerinin çoğunda terör örgütü IŞİD’in dağılacağı düşüncesinin yaygın olduğunu söyledi. Suriye’deki DEAŞ’lı bazı teröristlerin kaçma girişiminde bulunduğu, Türkiye’ye geçmeye çalışırken yakalandığı, sınır kontrolleriyle örgüte fırsat verilmediği belirtildi. Yakalanan teröristlerin ifadeleriyle diğer örgüt üyelerine yönelik operasyonlar yapıldığını belirten güvenlik kaynakları, çok sayıda sözde üst düzey terör örgütü IŞİD mensubunun da yakalandığı bilgisini paylaştı.