4 ilde daha orman yasağı

Artan orman yangınlarına karşı önlem olarak birçok yerde ormanlara giriş yasaklandı.

4 ilde daha orman yasağı

Son günlerde artan orman yangınlarına karşı önlem olarak birçok yerde ormanlara giriş yasaklandı. Mersin, Tekirdağ, Kayseri ve Düzce valilikleri ormanlık alanlara girişlerin ağustos ayı boyunca yasaklandığını duyurdu.

Hava tahminlerine mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı ve oluşabilecek mevsim normalleri dışındaki hava koşullarına bağlı olarak ormanlardaki yangın riskinin artacağının da vurgulandığı kararlara göre yasaklar, 1 Eylül’de sona erecek.

Kararlar kapsamında, orman çevresinden ya da içinden geçen yollarda mola verme ve piknik yapma, mangal, semaver ve ateş yakılması, ormana yakın olsun olmasın anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması da yasaklandı.

OdaTV'nin derlediği habere göre yerel yönetimler de orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak. Yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulunduracak.

İSTANBUL'DA ORMANA GİRİŞ YASAKLANDI

İstanbul Valiliği, İstanbul'da orman yangınlarıyla mücadele kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girmenin, orman çevresinde ve içinde mola vermenin, orman alanlarında piknik yapmanın yasaklandığını açıkladı.