‘400-450 delege Kılıçdaroğlu’nun karşısında’

CHP’nin genel kongreye ‘2023’te iktidara’ sloganıyla gireceği belirtildi. 400-450 kişilik delege grubunun Kılıçdaroğlu’nun karşısında duracağı iddia edildi.

‘400-450 delege Kılıçdaroğlu’nun karşısında’

Yaklaşan CHP genel kongresi öncesi, parti kulislerinden haberler geliyor.
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP’nin kongre sloganının “2023’te iktidar” olduğunu iddia etti. HDP’nin açık ittifak ısrarını hatırlatan Selvi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP’nin talepleri ve İYİ Parti’nin hassasiyetleri arasında denge kurmaya çalışacağını belirtti.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“HDP kongresinde, Sezai Temelli yerine Mithat Sancar eş genel başkanlığa getirilerek yola devam kararı alındı.

Sezai Temelli, yerel seçim sürecinde “Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP’lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz. O da işte bizim gücümüzdür. Ekrem İmamoğlu seçilmişse bilecek ki o kentte yaşayan 3 milyon Kürt’ün oyuyla seçilmiştir” sözleriyle CHP’nin tepkisini çekmişti. Ancak seçim sürecinde krize neden olmamak için ses çıkarılmadı. HDP kendini CHP’ye göre dizayn ediyor iddiasında değilim. Aynı şekilde, CHP’de HDP ile işbirliği yapılmasına yönelik eleştirilerde bulunanların ihraç edildiği sırada “Tek adaylı kurultaylar HDP’nin talebi. CHP, HDP’nin talepleri doğrultusunda dizayn ediliyor” şeklindeki değerlendirmelere de prim vermemiştim. Dünkü kurultayda yeniden HDP Eş Genel Başkanlığı’na seçilen Pervin Buldan’ın “Yeni ittifakların olması gerektiğini savunan bir partiyiz. Şeffaf olmalı, açık olmalı, birlikte görüntü vermeli ve hiçbir şeyden korkmamalı. CHP’nin çekingenliğinden çıkması gerek. Cesarete ihtiyaç var bence. Biz kadınlar olarak tiyatro oyununda birlikte bu görüntüyü verdik, bu cesareti gösterdik. Bu cesareti herkesin göstermesi gerek. Bir dahaki seçimlerde daha açık, daha şeffaf birlikteliklere ihtiyaç olacağını düşünüyorum” sözlerini önemsiyorum.

Millet ittifakı’ ortağı İYİ Parti’yi ürkütmemek için HDP geri planda tutulmuştu. Ama HDP, artık daha açık ve şeffaf bir birliktelik istiyor. Pervin Buldan’ın sözlerinin adresi CHP. Pervin BuldanKılıçdaroğlu’ndan daha cesaretli olmasını istiyor.

Yerel seçimlerde sağladığı başarı nedeniyle CHP Lideri en güçlü olduğu kurultaylardan birine gidiyor. Kılıçdaroğlu’nun tek aday olarak girmesi bekleniyordu. Ancak Selin Sayek Bökeİlhan CihanerFikri Sağlar ve Ali Şeker’in ön planda olduğu sol blok, Kılıçdaroğlu’na karşı aday çıkarmayı tartışıyor. İlhan Cihaner, adaylık için nabız yokluyor. Muharrem İnce’ye CNN Türk’teki ‘Tarafsız Bölge’ programında genel başkan adayı olup olmayacağını sormuştuk. “Hele bir kurultay gelsin. Ben lafımın arkasındayım. CHP adayı doğal Cumhurbaşkanı adayıdır. Öyle olmalıdır. Yoksa iddiamız ortadan kalkar” diye yanıt vermişti. Ancak İnce şu ana kadar adaylık sinyali vermedi. İnce aday olmasa da kime destek vereceği önemli.

Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere delegeler üzerinde önemli ağırlıkları olan belediye başkanları Kılıçdaroğlu’nun yanında. Ayrıca yerel seçim başarısı CHP Lideri’ni güçlü kılıyor. Ancak Kılıçdaroğlu ne kadar güçlü olursa olsun, 400-450 kişilik bir delege grubunun Kılıçdaroğlu’nun karşısında yer alacağı biliniyor. Muhalifler, Kılıçdaroğlu’nun parti meclisi listesini delmeye ağırlık verecek.

CHP kurultayında genel başkanlık mücadelesinden ziyade, Kılıçdaroğlu’nun vereceği mesajların önemli olduğu söyleniyor. Geçen kurultayı “CHP iktidar hedefi ortaya koyamadı” diye eleştirmiştim. 28-29 Mart’taki CHP kurultayının temasının “2023’te iktidar” olduğu söyleniyor. Kılıçdaroğlu’nun da kurultay konuşmasında demokrasi güçleri olarak “2023’te iktidar” mesajı vereceği ifade ediliyor.

HDP’nin talepleri ve İYİ Parti’nin hassasiyetleri arasında denge kurmaya çalışan Kılıçdaroğlu, 2023’te iktidar hedefini ortaya koyarak stratejik bir hamle yapmayı tercih ediyor.”