400 öğrenciye korona mı bulaştı? Üst üste açıklamalar…

Millî Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’nda 400 öğrenciye virüs bulaştığına ilişkin iddiaları yalanlandı. Sağlık Bakanlığı da söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

400 öğrenciye korona mı bulaştı? Üst üste açıklamalar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada, “Bazı yayın organlarında 14 Haziran 2020 tarihinde icra edilen Millî Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’nda 400 öğrenciye virüs bulaştığına ilişkin iddialar yer almaktadır. Konuya ilişkin olarak Sağlık Bakanlığının ilgili birimleri ile yapılan koordinede medyada yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı, sadece Kocaeli ilinde COVID-19 hastası bir öğrencinin sınava girdiğinin tespit edildiği, akabinde aynı sınıfta sınava giren 12 öğrenci ve 4 gözetmene test yapıldığı ve tamamının sonuçlarının negatif çıktığı öğrenilmiştir” denildi.

BİR AÇIKLAMA DA SAĞLIK BAKANLIĞINDAN

Sağlık Bakanlığı da iddiayı yalanladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“14 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilen MSÜ sınavında 400 öğrenciye Covid-19 bulaştığı ve bu öğrencilerin karantinaya alındığı yönünde sosyal medyada yer alan iddialar gerçek dışıdır. ÖSYM tarafından düzenlenen MSÜ askeri öğrenci aday belirleme sınavında, yalnızca Kocaeli’de sınava giren bir öğrencide hastalık tespit edilmiştir. Aynı sınıfta sınava giren 12 öğrenci ve 4 sınav gözetmeni temaslı kabul edilerek testleri yapılmış, tamamının sonucu negatif çıkmıştır. Bu mesnetsiz iddiaların, LGS ve YKS öncesinde öğrencileri paniğe sevk etmek dışında bir amaç taşımadığı ortadadır.”

NE OLMUŞTU?

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği geçtiğimiz pazar günü yapılan Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına katılan 451 bin 272 adayın 400’üne koronavirüs bulaştığı iddia edilmişti. Dr. Serdar Savaş’ın iddiası sonrasında, zaten bir süredir devam eden ‘LGS – YKS ertelensin’ tartışması yeniden alevlendi.

400 öğrencinin karantinaya alındığını iddia eden Savaş, “400 öğrencinin virüs kapması bunun 5 katı kadar insanın hasta olduğunu gösterir. Demekki 2400 öğrenciyi şu anda biz hasta ettik. Bu 2 bin 400 öğrenci de şu sırada bu hastalığı başkalarına da yayıyorlar. Bir 5 bin de buradan gelir” diye konuşmuştu.

Veryansintv.com