45 çalışanını tazminatsız işten çıkaran Hürriyet, Cuma eki çıkaracak

İşten çıkarılan 45 gazetecinin tazminatını ödemeyen Hürriyet’in ahlakı, fazileti ve erdemi anlatacağı Cuma eki çıkarma kararı ortalığı karıştırdı.

45 çalışanını tazminatsız işten çıkaran Hürriyet, Cuma eki çıkaracak

Demirören Ailesi tarafından Mart 2018’de satın alındıktan sonra, merkezdeki çizgisinden hızla uzaklaşan Türk medyasının amiral gemisi Hürriyet, şimdi de Cuma eki çıkarıyor.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, bugünkü köşesinde ‘Cuma Sayfası’ adındaki yeni konsept ile ilgili “Hürriyet okurları için. Ahlakı, fazileti, erdemi, iyiliği öne çıkaran bir ‘cuma sayfası’ geliyor. Her cuma zevkle okuyacaksınız.” ifadesini kullandı.

Ancak bu karar, Hürriyet’ten sendika faaliyetleri yüzünden haksız yere çıkarılan basın emekçilerini kızdırdı.

1991’de Hürriyet’te çalışmaya başlayan, neredeyse Hürriyet’te büyüyen, muhabirlikten haber araştırma müdürlüğüne kadar pek çok bölümde görev yapan Mesude Erşan, kişisel twitter hesabından Cuma ekini eleştirerek, “Hürriyet Gazetesi ahlak, fazilet, erdem ve iyiliği yeni Cuma safaşında anlatacakmış. NE güzel… Umarım ki sahibi Demirören ailesi de okur ve hak gaspının, ahlaksızlık, hırsızlık, hukuksuzluk olduğunu öğrenir” ifadelerini kullandı.

Hürriyet gazetesinde otomotiv editörlüğü ve yöneticilik yaparken görevine son verilen Emre Özpeynirci de gazetenin Cuma ekini hedef alarak, “En büyük ahlak, çıkardığın 45 kişinin 9 aydır vermediğin yasal haklarını vermektir..” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Hürriyet gazetesinde eve tebligat yoluyla işten çıkarılan gazeteciler arasında bulunan Kenan Başaran da twitter üzerinden açıklama yaptı ve “Hürriyet gazetesi her cuma ahlakı, fazileti, erdemi anlatan sayfa yapacakmış, şaka mı bu? Ahlak; İşten çıkardığınız gazetecilerin hakkını gasp etmemek. Fazilet: Başkasına ait paraya el koymamak. Erdem: Aile geçindiren insanları hakkını ödemeden beş parasız kapının önüne koymamak” dedi.

NE OLMUŞTU?

emirören Ailesi, 25 Ekim’de Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi oldukları gerekçesiyle Hürriyet Gazetesi’nde toplu kıyım yapmış ve 45 gazeteciyi tazminatsız bir şekilde işten çıkarmıştı.

(Medyaradar)