5 yaşındaki oğlunu boğduğu iddiasıyla tutuklanan futbolcu için istenen ceza belli oldu

Yeni tip koronavirüs şüphesiyle hastaneye yatırılan oğlunu boğduğu iddia edilen futbolcunun yargılandığı davada cumhuriyet savcısı, tutuklu sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

5 yaşındaki oğlunu boğduğu iddiasıyla tutuklanan futbolcu için istenen ceza belli oldu

Bursa'da, yeni tip koronavirüs şüphesiyle hastaneye yatırılan 5 yaşındaki oğlunu boğduğu iddia edilen Cevher Toktaş’ın yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Cevher Toktaş (34), Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sanığın anne ve babası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ile sanık avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu.

DOKTORUN İFADESİNE BAŞVURULMADI

Mahkeme başkanının, olay günü hastanede çocuğa ilk müdahaleyi yapan hekime uzun süre ulaşılamadığını belirtmesi üzerine cumhuriyet savcısı, doktorun ifadesine başvurulmasından vazgeçilmesini istedi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan iddia makamı, sanığın, "altsoya karşı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatları ile duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan sanığın eşi Semanur Toktaş'ın vekili de mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre istedi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ise sanığın mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını talep etti. Sanığa yönelik akıl sağlığı yönünden rapor alınması için Adli Tıp Kurumuna sevkinin sağlanmasına ve tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

OLAY

Geçen sezon Bölgesel Amatör Ligi'nde (BAL) mücadele eden Bursa Yıldırımspor'da forma giyen Cevher Toktaş, 5 yaşındaki oğlu Kasım Toktaş'ı 23 Nisan 2020'de yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle hastaneye götürmüş, çocuk hastanede Kovid-19 şüphesiyle karantinaya alınmıştı.

Bir süre sonra odadan çıkan Toktaş, çocuğunun fenalaştığını belirterek doktorlardan yardım istemişti. Doktorların kalp masajı yaparak müdahale etmesinin ardından yoğun bakım servisine alınan Kasım Toktaş, yaklaşık 2 saat sonra yaşamını yitirmişti. Polis merkezine 4 Mayıs'ta giden Cevher Toktaş, oğlunu öldürdüğünü söyleyerek teslim olmuştu.

'KASIM'I HİÇ SEVMEDİM'

12 gün sonra ise Cevher Toktaş, karakola giderek, oğlunu kendisinin öldürdüğünü itiraf etti. Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro ekiplerince ifadesi alınan Toktaş, oğlunu sevmediğini, sinir krizi geçirip, yastıkla boğduğunu söyledi. Toktaş, ifadesinde, "Oğlumun yanında refakatçi olarak kaldığım sırada sinir krizi geçirdim. Yataktaki oğlumun yüzüne yastık bastırdım, sonra doktorlara seslendim. Onlar da yoğun bakıma aldılar. İki saat sonra ölüm haberini aldım. Cenazesini ertesi gün Hamitler Mezarlığı'nda toprağa verdik. Herkes oğlumun hastalıktan dolayı öldüğünü düşünüyor. Yaşadıklarım gözümün önünden gitmedi. Polise gittim. Kasım'ı hiç sevmedim. Sevmediğim için öldürdüğümü düşünüyorum" dedi.

Adliyeye sevk edilen Toktaş, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 

'KENDİMİ CEZALANDIRMAK İÇİN POLİSTE ÖYLE İFADE VERDİM'

Duruşmada savunma yapan Cevher Toktaş, kendisini cezalandırmak için oğlunu öldürdüğü yönünde ifade verdiğini belirterek, "22 gün boyunca hastaydı, öksürdü, doktora götürmedim. Hastalanmasının sebebi de bendim, sürekli pencereleri açıyordum. Özel hastaneye götürebilirdim, cimrilik yaptım, götürmedim. Kendimi affedemediğim için yaptım. Olayın buralara geleceğini düşünemedim. Çocuğumu ben öldürmedim. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Tutuklanan Toktaş hakkında "altsoydan akrabayı kasten öldürme" suçundan dava açılmıştı. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, sanığın, 'altsoya karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığını tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.