50 milyonluk vurgun... İşin içinden komiser çıktı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapan komiser R.E'nin hurdaya çıkan hasarlı araçları satın alıp, tekrar satmak bahanesiyle içerisinde emniyet müdürlerinin de olduğu onlarca polis memurunu milyonlarca lira dolandırdığı iddia edildi.

50 milyonluk vurgun... İşin içinden komiser çıktı

Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev yapan Komiser R.E, iddiaya göre polisliğin yanı sıra hurdaya çıkan hasarlı araçların satın alınıp tamir edilmesi ve yeniden piyasada satılması işiyle uğraşıyordu. Bir akrabası üzerine Küçükçekmece'de yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik bir tamirhane açan R.E, hurdadan çok uygun fiyata satın aldığı hasarlı otomobilleri tamir ederek satışından kar elde ediyordu.

Sabah'tan Ümit Erkan Demircan'In haberine göre kısa sürede işlerini büyüten komiser R.E, Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli meslektaşı O.Ö.'yü de bu işe dahil etti. Mağdurların savcılığa yaptıkları başvurularda yer alan iddialara göre; Komiser R.E ve ekibi, hedefine aldıkları meslektaşlarına önce hasarlı araçların fotoğraflarını gösterip, hurdadan satın aldıkları araçları kendi tamir atölyelerinde tamir edip büyük karlarla satacaklarını vaat etti.

Meslektaşlarına ortaklık teklif eden R.E, kısa sürede içerisinde emniyet müdürlerinin ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin de olduğu onlarca polis memurundan milyonlarca lira topladı.

BANKA MEMURLARI DA VAR

Ortaklık bedelini yatıran kişilere bir süre sonra sanki yenilenen otomobilin satışından elde edilmiş gibi katılımda bulunduğu bedel üzerinden kâr payı veren R.E, yine mağdurların şebekeye, meslektaşlarının kolay kredi temin etmeleri için banka memurlarıyla da iş birliği yaptı.

Samsun'un Çarşamba ilçesindeki bir bankada çalışan memurla iş birliği yapan komiser R.E, limit yükseltilerek ortak olacak kişiye istediği kadar kredi çıkartılmasını sağladı.

Yine Cumhuriyet Savcılığı'na verilen dilekçede komiser R.E'den şüphelenen bazı meslektaşlarının R.E'den paralarını geri istediklerinde sahte hazırlanmış dekontlarla tekrar kandırıldıkları anlatıldı.

Mağdur avukatlarınca savcılığa verilen dilekçede, şebekenin 30'dan fazla polisin yanı sıra çeşitli meslek gruplarından onlarca kişiyi dolandırdığı öne sürüldü. Soruşturma kapsamında R.E, açığa alındı.

50 MİLYONU GEÇİYOR

Mağdur avukatlarından Altan Çimenli, şebekenin dolandırıcılıktan elde ettiği gelirin 50 milyon TL'yi aştığını belirtti. Olay Örgütlü Suçlar Savcılığı tarafından ele alınırken avukat Çimenli, Komiser R.E ve yardımcı olarak değerlendirilen polis memuru O.Ö.'nün yurt dışına kaçma ihtimalini göz önünde bulundurup yurtdışı yasağı için başvuruda bulundu.