59 Fransız vekil: Türkiye’nin NATO üyeliği askıya alınsın

Fransa Ulusal Meclis üyesi 59 vekil, Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'dan Türkiye'ye yaptırım başlatmasını istedi.

59 Fransız vekil: Türkiye’nin NATO üyeliği askıya alınsın

Fransa Ulusal Meclisinden 59 vekil, Cumhurbaşkanı Macron’a Türkiye’ye yaptırım başlatmasını ve Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması için harekete geçme çağrısı yaptı.

8 siyasi gruptan oluşan 59 Fransız vekil, Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’dan Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulanması ve “Kürt müttefiklerine” yardım edilmesi için her türlü çabayı göstermesini istedi.

Euronews’in haberine göre Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması için yapılan çağrıda, “Türk Ordusu’nun Suriye Kürtlerine yönelik saldırılarına ve Batı demokrasilerinin uluslararası hukuku ihlal eden ve zaten bu kadar çile çeken bölgeyi istikrarsızlaştıran bu istilacılık karşısında etkisiz kalmasına karşı derinden öfke duyuyoruz. Fransa ve Avrupa’yı acil harekete geçmeye ve gerekli tüm önlemleri almaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Le Figaro gazetesi de vekillerin alınmasını istediği önlemleri şöyle sıraladı:

“* Türk saldırı savaşına derhal son verilmesi,

* IŞİD barbarlığına karşı verdiğimiz ortak mücadelede ağır bedeller ödemiş Kürt müttefiklerimizi korumak,

* Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne olası katılımı ile ilgili tüm müzakereleri durdurmak ve Ankara’ya yapılan tüm finansal yardımları kesmek,

* Türkiye’ye Rusya’nın Kırım’ı ilhakı nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımların benzerlerini uygulamak,

* Ortak güvenliğimizi tehlikeye sokan eylemleri nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması sürecini başlatmak.”