Beşli grubun ihale rekortmeni Rönesans, 4 basamak daha yükseldi

Rekor devlet ihaleleriyle adından söz ettiren 5 büyük inşaat şirketi içindeki Rönesans Holding, “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 4 basamak yükselerek 24. sıraya yerleşti.

featured

Mehmet Cengiz’in Cengiz Holdingi’yle birlikte rekor devlet ihaleleri almasıyla meşhur Rönesans Holding, uluslararası inşaat sektörü dergilerinden Engineering News Record’un (ENR), müteahhitlik firmalarının yurt dışı gelirlerini esas alarak hazırladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ 2022 yılı listesinde dört basamak çıkarak 24’üncü sıraya yükseldi.

Türkiye Müteahhitler Birliği verilerine göre, şirket yurt dışında 31 milyar dolarlık yeni proje büyüklüğüne ulaştı. ENR listesinde en yakın rakibinin yaklaşık 3 katından fazla tutarda yurt dışı yeni kontrata imza atan Rönesans, 6 farklı alanda 99 proje yürütülüyor.

Rönesans, Vinci, Strabag Se, Bouygues, Ferrovial, Royal Bam Group Nv, Skanska Ab, Eiffage, Porr Ag, China Railway Construction gibi dünya devlerinin yer aldığı Avrupa sıralamasında ise bir basamaklık yükselişle 8. sırada yer aldı. ENR’nin araştırmasında, Avrupa bölgesinin toplam geliri 66,8 milyar dolar olarak hesaplandı. İlk 10 şirketin Avrupa pazarından aldığı toplam pay ise yüzde 59,1 oldu.

6 FARKLI İŞ KOLU

Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, “Avrupa’da, dünyanın en büyük şirketleri ile aynı pazarda yer alıyoruz. Bu rekabette bizi öne çıkartan en önemli yetkinliğimiz uluslararası finansman yaratma kabiliyetimizi inşaat becerimizle birleştirip sinerji açığa çıkartmak ve yeni pazarlara, yeni iş kollarına girmek. Stratejik olarak gelirlerimiz 6 farklı iş koluna yayılmış durumda. Tek iş koluna odaklı olmak şirketleri daha kırılgan yaparken, dayanıklılığı ve sürdürülebilir karlı büyümeyi riskli hale getirebiliyor. Biz özellikle rekabet avantajımızı artırmaya, grubun teknik kapasitesini yükseltmeye ve yeni ülkelerde büyümeye yönelik şirket satın almaları gerçekleştirmeye devam etmeyi planlıyoruz. En önemlisi de işimizi yaparken doğru iş birlikleri kurmak. İş ortaklarımız ile uzun süreli güvene dayalı bir ilişki geliştiriyoruz” değerlendirmesini yaptı.

AVRUPA’DA ŞİRKET SATIN ALIMINA DEVAM

Rönesans, 2014 yılında Alman Heitkamp’ı, 2016 yılında ise 145 yıllık geçmişi ile Hollanda’nın en büyük 10 inşaat şirketinden biri olan Ballast Nedam’ı bünyesine kattı. Rönesans, Türkiye ve Avrupa faaliyetlerinin yanı sıra Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın da bulunduğu geniş bir coğrafyada faaliyet gösteriyor. DHA

Beşli grubun ihale rekortmeni Rönesans, 4 basamak daha yükseldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!