6, 7, 10 ve 11. sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak mı? Bakan Selçuk açıkladı

featured

6, 7, 10 ve 11. Sınıfların yüz yüze eğitime ne zaman başlayacağı konusunda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’ye konuştu. Selçuk Bilim Kurulu’nun ‘biraz bekleyelim’ uyarısında bulunduğunu aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime geçişle ilgili yeni bilgiler verdi. Selçuk, Bilim Kurulu’nun 6, 7, 10 ve 11. sınıflar için ‘biraz daha bekleme’ eğiliminde olduğunu ifade etti. 

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’ye konuşan Selçuk, “İkinci dalga gelmeseydi biz rutin olarak bütün sınıfları peş peşe başlatmayı planlıyorduk. Önümüzdeki süreçte diğer kademeler için de yüz yüze eğitim konusu kabinede alınacak kararla netlik kazanacak. Bilim Kurulu’nda biraz beklememiz eğilimi var. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığının istatistiklerini günlük takip ediyoruz. Benim telefonumda bir aplikasyon var. Ben sınıf sınıf, bölge bölge bakabiliyorum. Bana öğretmenler, öğrenciler ve servis şoförleriyle ilgili bilgiler anlık olarak geliyor. Hangi sınıf seviyesinde kaç öğrencimiz ve kaç öğretmenimizde temaslılık durumu var, biliyoruz. Ailesinde temaslı olanları da belirliyoruz. Eğitime başlayacak olan yeni sınıflarla ilgili olarak Bilim Kurulu’nun yeni bir değerlendirme yapmasını bekliyoruz. Verilere bakarak karar vereceğiz. Şu anda ortada bir karar yok” ifadelerini kullandı. 

Selvi depremle sarsılan İzmir’deki okulların durumuna ilişkin de Selçuk’un yorumlarını aktardı: 

Hatırlarsınız, Milli Eğitim Bakanlığı okulları yıkıyor diye haberlere konu olmuştu. Aileler, siyasetçiler kimi zaman bu yıkımlara engel olmaya çalışmıştı. Ziya Selçuk, “Bu yaz, ağustosla ekim ayı arasında İzmir’de 50 okul yıktık” dedi. Allah korusun. Deprem tam da eğitimin devam ettiği bir saatte vurdu. Büyük bir felaketin eşiğinden dönülmüş. Zamanında tedbir alınınca oluyor. Ziya Hoca o okulları yıkmasaydı, bugün başka şeyler konuşuyor olurduk.

GÖRÜNTÜLERİ İNCELEMİŞ

Milli Eğitim Bakanı, deprem anına ilişkin okullardaki kamera kayıtlarını incelemiş. “Deprem anında, okullarda bulunan öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve okul müdürlerimiz eşliğinde güvenle tahliye edilmiş” dedi. Ziya Selçuk bunda deprem eğitiminin önemli olduğunu söyledi. Konuyu biraz açmasını istedim.

DEPREM EĞİTİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı, deprem eğitimini iki koldan yürütmüş. Öncelikli olarak öğretmenleri eğitmişler. Ve deprem eğitmeni yetiştirmişler.

Milli Eğitim Bakanı, bu çalışmaya ilişkin verileri tek tek anlattı:

1- 25 öğretmen Japonya’da ileri düzeyde eğitimlere katılmış. Bu öğretmenler Türkiye’ye dönünce başka öğretmenlerin ve öğrencilerin eğitimine yönelik projeler hazırlamışlar.

2- 2019 yılından bu yana uzaktan eğitim yöntemiyle tam 110 bin öğretmen eğitilmiş.

3- Önce 567 öğretmen bu iş için yetiştirilmiş. Onlar Türkiye’ye dağılmış. Şimdiye kadar 140 bin öğretmene eğitim vermişler.

İzmir’deki görüntülerde deprem olunca bir kaos yaşanmadan okulların tahliye edilmesinde, sarsıntı anında çocukların sıraların altına saklanmasında bu eğitimlerin faydası görülmüş.

ÇOCUKLARA PSİKOSOSYAL DESTEK

İzmir’de deprem sadece binaları yıkmadı. Özellikle de çocukların psikolojilerini olumsuz etkiledi. Milli Eğitim Bakanı, “Çocuklarda bir anlamlandırma sorunu yaşanıyor” diye anlattı. Çocuklar her şeyi anlatıyor ama “Şu anda ne oluyor?” sorusuna cevap vermekte zorlanıyormuş. Japonya’da eğitim alan öğretmenler de İzmir’de görevlendirilmiş. 250 rehber öğretmen hemen çalışmalara başlamış.

BAKAN ÇOCUKLARLA OYUN OYNAMIŞ

Ziya Selçuk, “Depremden hiç söz etmiyoruz. Oyunlar oynayarak normalleşmelerine hizmet ediyoruz” diyor. O oyunlardan birine de Ziya Selçuk katılmış. “Çocuklarla elma toplama oyunu oynadık. Bir çocuk, bir elma toplamıştı. ‘Neden bir elma topladın’ dedim. ‘Çünkü bir tane elim var’ dedi. Bir çocuğa ‘Sen kaç elma topladın’ diye sordum, ‘Bin elma topladım’ dedi. Nasıl topladın, dedim. ‘Uzayda biriktirdim, sonra yanıma geldiler’ dedi. Çocukların hayal dünyası bambaşka oluyor” diye tamamladı sözlerini.

 

6, 7, 10 ve 11. sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak mı? Bakan Selçuk açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!