’65 yaş üstü’ yeniden sokağa çıktı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan kişiler, istisna uygulaması kapsamında ikinci kez sokağa çıktı.

’65 yaş üstü’ yeniden sokağa çıktı

GAZİANTEP

Gaziantep’te saat 12.00’de başlayan izinle 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ikinci defa sokağa çıktı. Parklara gelen vatandaşlardan bazıları spor yaparken, bazıları da arkadaşları ile sosyal mesafe kuralına uyarak sohbet etti. Dışarı çıktıkları için mutlu olduklarını söyleyen vatandaşlar, herkesi alınan tedbirlere uymaya davet etti.

KOCAELİ

Sokak kısıtlamasının uygulandığı Kocaeli’de 65 yaş ve üzerindekiler, dışarıda güzel havanın keyfini çıkardı. İzmit’te birçok kişinin yürüyüş yaptığı görüldü. Gölcük ilçesinde ise sahil şeridinde evi bulunanlar, deniz kıyısında nefes aldı. Yaşlıların sosyal mesafe kuralına uyduğu görüldü.

İSTANBUL

Kadıköy Kalamış Parkına gelen 65 yaş ve üstü vatandaşlardan kimi park ve yol kenarlarında bulunan çimlerde yürüyüş yaparken, kimi de spor aletlerinde spor yaptı. Sokağa çıkan vatandaşların maske taktıkları ve  sosyal mesafe kuralına uyduğu görüldü.

81 yaşındaki Necla Kara “Spor yapacağım. Kaslarım için spor yapmam gerekiyor doktor tavsiyesi. Evde çok sıkılmıştık, sokağa çıktığımız iyi oldu” diye konuştu. Sokağa çıkan bir çift “Çok fazla sıkıldık evde sokağa çıktık çok mutluyuz. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendireceğiz” diye konuştu.

KADIKÖY

Saatler 12..00’yi gösterdiğinde Kadıköy’de oturan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar dışarı akın etti. Vatandaşlar, deniz havası alabilmek için Fenerbahçe ve Caddebostan Sahillerine geldi. Kimileri parkta yeşilliklerin tadını çıkarttı kimileri ise sahilde yürüdü. Güneşli havayı fırsat bilen bazı vatandaşlar da denize girerek yüzmeyi tercih etti.

Sahillerde ve Bağdat Caddesi’nde polis ekipleri vatandaşların güvenliğini sağlamak için devriye gezdi..Polis ekipleri denize giren vatandaşları  uyararak denizden çıkmalarını istedi. Uyarılar üzerine denizden çıkan vatandaşlar yeşillik alana geçti.

 

HATAY

Hatay’da da 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, belirlenen saatlerde meydan ve parkları doldurdu.

Maske takarak park ve meydanlara gelen vatandaşlar, yürüyüş ve egzersiz yaptı.

Öte yandan polis ekipleri, sosyal mesafenin korunması ve zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması konusunda sık sık uyarıda bulundu.

ANKARA

Ankara’da, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki kişiler, bugün 2’nci kez dışarı çıktı. Saat 12.00’den itibaren sokağa çıkanlar, parklara akın etti.

Çankaya ilçesindeki Kuğulu Park’a gelenler, banklara oturup, parkta gezen kedileri besleyerek, güneşli havanın keyfini çıkardı. Sosyal mesafe kuralına uyulup, maske takıldığı gözlendi. 1 haftanın ardından yeniden sokağa çıkmanın mutluluğunu yaşayanlar, koronavirüsün bir an önce sona ermesi temennisinde bulundu.

Öte yandan polis ekipleri, saat 18.00’e kadar dışarıda olacak kalacaklara, ‘Lütfen sosyal mesafe kurallarına uyalım. Salgın bitmiş değil, havaların ısınması bizi yanıltmasın. Tedbirlere uyalım, uymayanlara cezai işlem uygulanacak. Hayat eve sığar’ uyarılarında bulundu.

ZONGULDAK

Zonguldak’ta uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının 2’nci günü sessiz başladı. Saatlerin 12.00’yi göstermesiyle birlikte 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, sokaklara akın etti. Özellikle sahil bandı yaşlılarla doldu. Yürüyüş yapanlar, güzel havanın keyfini çıkarırken, sosyal mesafelerine de dikkat etmeye çalıştı. Polis ekipleri de sosyal mesafe kuralına dikkat etmeleri konusunda sık sık uyarı yaptı.

Mustafa Eliyazıcı (67), güvercinleri beslemek için dışarı çıktığını belirterek, “Burada güvercinler geçenlerin peşine takılıyor yemek için. Gözüme uyku girmedi. Yem aldırdım, bugünü iple çektim güvercinleri doyurmak için. Güvercinlere bakmak için çıktım” dedi.

KONYA

Konya’da 65 yaş ve üstü vatandaşlar, sokağa çıkma izniyle birlikte parklara gitti. Bazıları yürüyüş ve spor yaptı, bazıları da uzun süredir görüşemediği arkadaşlarıyla kameriyede oturup sohbet etti.

16-19 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasının bulunduğu kentte, yurt genelinde olduğu gibi bugün 65 yaş ve üstü kişilerin saat 12.00 ile 18.00 arasında sokağa çıkmalarına izin verildi. Bunun üzerine 65 yaş ve üstü vatandaşlar belirlenen saatlerde parkları doldurdu.

Bazıları yürüyüş ve spor yaptı, bazıları da uzun süredir görüşemediği arkadaşlarıyla kameriyede oturup sohbet etti.

Parkta spor yapmayı tercih eden Kadir Kayacan (72), ”Biliyorsunuz yurt dışında genelde yaşlılar öldü. Evde yalnız yaşıyorum. Egzersiz yapıyorum. Yediklerime dikkat edip kilomu korumaya çalışıyorum. Sıkılıyorum ama yapacak bir şey yok. Şu an dışarı çıkmamız ilaç gibi geldi” dedi.

Kameriyede gazetesini okuyan Cemal Başoğlu (69), ”Sağlımız iyi çok şükür. Evden çıktık. İlk geçen hafta çıktık bir de bugün çıktık. Temiz hava alıyoruz, gazetemizi okuyoruz. Allah devletimize zeval vermesin” diye konuştu. Arkadaşlarıyla buluşup sohbet eden Yusuf  Uyanık (65) da, ”Evde kitap ve Kur’an okuyorduk.

Vakit geçirmeye çalışıyoruz. Bugün de parka geldik. 4-5 arkadaş oturduk sohbet ediyoruz. Uzun süredir göremediklerimizi burada görüyoruz. Sosyal mesafeyi koruyup oturup sohbet ediyoruz” dedi.