7 kişi sahte içkiden hayatını kaybetti

Kırıkkale'de sahte içki kullandığı iddia edilen 7 kişi hayatını kaybetti. İzmir'de de sahte alkolden zehirlendiği iddia edilen 9 kişi hastaneye kaldırıldı.

7 kişi sahte içkiden hayatını kaybetti

Kırıkkale'de sahte içki kullandığı iddia edilen 7 kişi hayatını kaybetti.

Kent merkezinde son 3 günde farklı zamanlarda alkol alan 8 kişi bir süre sonra rahatsızlanınca Yüksek İhtisas ve Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan 8 kişinin ilk belirlemelere göre sahte içki kullandıklarını belirlendi. Tedavi altına alınan İ.Y, C.D, Ü.G, Y.M, H.V, M.Ö. ve A.B. hayatını kaybederken 1 kişinin ise yoğun bakımdaki tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

İzmir'de de sahte alkolden zehirlendiği iddia edilen 9 kişi hastaneye kaldırıldı.

Alkollü içki fiyatlarına gelen fahiş zamlar, tüketicileri kendi içkisini evde yapmaya yönlendirmişti. Geçen hafta ise etil alkol ve metanolün internetten satışına yasak gelmişti.

VERGİLER EVDE İÇKİ YAPMAYA YÖNLENDİRDİ

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında içkiden alınan verginin en yüksek olduğu ülkeler arasında. Hatta Türkiye yapımı içkiler Türkiye'de daha pahalıya satılıyor. Vatandaşlar, içki fiyatlarının fahiş şekilde vergilendirilmesinin ardından evde içki yapımına rağbet gösteriyor. Etil alkol satışları ise patlamış durumda.

Hak böyleyken 1 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete'nin 31261 sayısında etil alkol ve metanolün üretimi ile iç ve dış ticaretine ilişkin usül ve esas hakkında değişiklik yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının "Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle, evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışı gerçekleştirilemeyecek. Bakanlık, etil alkol, metanol ve alkollü içkiler piyasasının güvenliğinin tesisi için izin, izleme ve takip tedbirleri alacak ya da aldıracak.

Öte yandan etil alkol ve metanolün internetten satışı yapılamayacak. Etil alkol üretim tesisini devredecek veya devralacak gerçek veya tüzel kişilerin vadesi geçmiş vergi borcu bulunması halinde devir işlemine izin verilmeyecek.

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre de evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışı, yayım tarihinden itibaren 60 gün süreyle yapılabilecek.