7 bin 500 yıllık Anadolu kadını yüzü

Cebelitarık’ta bulunan 7500 yıllık bir kafatasını kullanarak Neolitik dönem kadınının yüzünü bilim insanları yeniden canlandırdı. Yüzü yeniden canlandırılan kadına 'Calpeia' ismi verildi. Bilim insanları kafatası bulunan kadının Anadolu’dan gelmiş olabileceğini açıkladı.

7 bin 500 yıllık Anadolu kadını yüzü

1996 yılında İspanya’daki bir mağarada yapılan kazıda bulunan 7500 yıllık kafatasından yola çıkılarak Neolitik dönemde yaşamış bir kadının yüzünün yeniden modellemesi yapıldı.

Bilim adamları, kadına ait kafatasının bulunduğu mağaradan yola çıkılarak kadına ‘Calpeia’ adını verdi. Yeniden modelleme altı aylık bir çalışmanın sonunda ortaya çıkarıldı.

Yüz modeli çıkarılan Calpeia’nın öldüğünde 30-40 yaş aralığında olduğu düşünülüyor.

ANADOLU KADINININ YÜZ MODELİ NASIL YAPILDI?

Yüz modelinin çıkarılması için Calpeia’nın DNA’sının bir kısmından alınan bir parça analiz edildi.

Yapılan analizin ardından 3 boyutlu bir modelleme işlemi yapılarak Calpeia’nın yüz modeli ortaya çıkarıldı.

Kafatası üzerinde çalışma yapan araştırmacılar, Calpeia’nın Cebelitarık bölgesine Anadolu’dan gelmiş olabileceğini ya da Cebelitarık bölgesinin yerlisi olduğunu düşünüyor.

Cebelitarık Müzesi yetkilileri ve bazı bilim insanları Anadolu kadınının önünde

Cebelitarık Ulusal Müzesi’nde görevli Clive Finlayson, “Kafatasından DNA elde edebildik. Bu sayede kadın hakkında birçok şeyi biliyoruz. Onun bir kadın olduğunu, siyah saçları ve koyu gözlere sahip olduğunu biliyoruz” dedi.

Finlayson, kadının kökenlerine baktıklarında şaşırdıklarını söylüyor. Finlayson, “Asıl ilginç olan, kökenlerine baktığımızda, genlerin yüzde 10’unun yerli avcı toplayıcılardan olduğu, fakat genlerin yüzde 90’ının Anadolu kaynaklı olduğunu belirledik” dedi.