‘9 Eylül’de Mustafa Kemal Paşa’nın yayınladığı mesaj

Gevreği, midyesi, çiğdemiyle her sokağı deniz kokan 900 yıllık Türk yurdu bu müthiş kentin kurtuluşu aynı zamanda 'esaret'in önüne Cumhuriyet’in 'C'sinin konduğu gün olarak kabul edilir.  

‘9 Eylül’de Mustafa Kemal Paşa’nın yayınladığı mesaj

Büyük Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün 30 Ağustos 1922’de sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin ardından ‘Büyük Taarruz’ için verdiği tarihsel emir, “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir! İleri!”ydi.

Bu emirle başlayan takip harekatıyla İzmir’in 9 Eylül’de düşman işgalinden kurtuluşu, 3 yıl 3 ay 24 gün süren büyük mücadelenin yeni bir safhasının başlangıcını oluşturmuştu.

Türk ordusunun İzmir'e girişi
Ahmet Ziya Akbulut, Türk Ordusunun İzmir’e Girişi (77 cm × 53 cm, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi)

‘9 Eylül’ tarihi, Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması’na uzanan süreci başlatması dolayısıyla Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığının simgesi olarak tarihe geçti.

Gevreği, midyesi, çiğdemiyle her sokağı deniz kokan, 1081’de Çaka Bey tarafından alınan 900 yıllık Türk yurdu bu müthiş kentin kurtuluşu, aynı zamanda “esaret”in önüne Cumhuriyet’in “C” sinin konduğu “cesaret” günü olarak kabul edilir ‘9 Eylül’.

izmir'in kurtuluşu
Yüzbaşı Şerafettin İzmir’in kurtulduğunu ilan eden bayrağımızı çekerken

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, gelişmeleri dakika dakika cephe komutanlığına gönderilen bilgilerden izliyordu. “Mavi Gözlü Dev” Belkahve’de her şeyi görüyordu. İzmir’in kurtuluşu haberi üzerine “Ordular”ına şu mesajı yayımladı:

“İlk verdiğim Akdeniz hedefine varmakta, orduların gösterdiği gayret ve fedakarlığı hürmet ve takdirle anarım. Elde edilen büyük muzafferiyetin yapıcısı olan kıymetli arkadaşlarıma en içten teşekkür ve tebriklerimi bildiririm. Orduların bundan sonra verilecek hedeflerin alınmasında da aynı fedakarlık yarışmasını göstereceklerine inancım tamdır.”

İzmir'in kurtuluşu Atatürk mesajı

İzmir'in kurtuluşu