9 Eylül’ü HDP’lilerle kutlayan Tunç Soyer, 3 Mayıs’ı İzmirliler günü ilan etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 3 Mayıs'ı 'Dünya İzmirliler Günü' ilan etti. Soyer'in bireysel çıkışına İzmirlilerden tepki geldi.

9 Eylül’ü HDP’lilerle kutlayan Tunç Soyer, 3 Mayıs’ı İzmirliler günü ilan etti

VERYANSIN TV

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin plaka kodu olan 35’den yola çıkarak 3 Mayıs’ın gelecek yıldan itibaren “Dünya İzmirliler Günü” olarak kutlanacağını söyledi.
Soyer, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle planlanan etkinliklerin iptal edildiğini ancak gelecek yıldan itibaren her 3 Mayıs’ta Dünya İzmirliler Günü’ne özel etkinlik ve kutlamaların yapılacağını belirtti.

​Soyer, şunları kaydetti:

“Bugünden itibaren 03.05 tarihi bizim için ‘Dünya İzmirliler Günü’ olacak. 35 bizim için sadece plaka değil; sevda, özgürlük, neşe, coşku ve demokrasi demektir. O nedenle dünyanın dört bir yanındaki İzmirlilerle birlikte bugünü kutlayacağız. Bu yıl pandemi nedeniyle olmadı ama her 3 Mayıs’ta İzmir’in sesini dünya duyacak. Dünyanın her yerindeki İzmirlilere bugün İzmir için ne yaptıklarını soracağız. 03.05.2021’e hazır olun. Dünya İzmirliler Günü’müz kutlu olsun.”

SOYER, 9 EYLÜL’DE HDP’LİLERLE KUCAKLAŞMIŞTI

Geçtiğimiz yıl Etlül ayında CHP‘li Karaburun Belediyesi’nin sponsorluğunda düzenlenen sözde bilim kongresinde çok sayıda HDP’li konuşma yapmıştı. Kongrenin son gününde ise Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile terörle bağlantısı gerekçesiyle görevden alınan HDP’li eski belediye başkanı Adnan Selçuk Mızraklı bir araya gelmişti. “Yerel Yönetimler, Kriz ve Çıkışlar” üst başlıklı oturuma, CHP’li Karaburun Belediyesi Başkanı İlkay Girgin Erdoğan da katılmıştı.

Selçuk Mızraklı salona girdiğinde katılımcılar “Her yer Amed, her yer direniş”, “Kayyumlar gidecek, biz kazanacağız” sloganlarıyla karşılanmıştı.

İlgili haber:

Soyer’in sözlerine farklı kesimlerden tepkiler yükseldi:

AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Duyduk ki Sayın Soyer; eli boşluktan yeni bir icada soyunmuş. 3 Mayıs’ı ‘İzmirli’ler Günü’ ilan etmiş. Meclise getirilmemiş, İzmir’in dinamiklerinden bir tek görüş alınmamış, STK’lara, odalara, İzmir halkına sorulmamış. Tek dayanak, tarihin trafik plakamıza uygunluğu. Sayın Başkan kendisine yine dışı afili, içi boş, yersiz bir meşgale bulmuştur.En önemlisi de; haksız yere bize yönelttikleri ‘Tek Adam’ eleştirileri ile çelişkiye düşmüştür. Demokrasiyi,dayanışma kültürünü sindirmiş,tarih yazmış bir şehre; bunu dayatmak hak değildir” dedi.

Sürekli, sözlerine şöyle devam etti:

“İzmir’in bir günü vardır. O da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Belkahve’den bu şehre gururla baktığı zafer günüdür. İzmir’in düşman işgalinden kurtulduğu 9 Eylül tarihidir. Gündem ve ihtiyaç değilken, neden böyle bir arayışa girdiklerini anlamak zor. Ancak bildiğimiz bir şey var; o da çiçek böcek, aşk meşk, bol coşku, bol neşe ve bol dansla bu geminin yürümeyeceği. Bu ülkenin ve şehrin gerçekleri, hiç olmazsa arada bir ciddiyet ister. Gündem salgınla mücadele; ve üzücü ki onlar, başka dünyadalar Hadi bu kararın yasal gereğini yerine getirmeyişini bir kenara bırakalım. Tek adammış gibi davranmasını aynı güne denk gelen diğer anma günlerini de! Biri bize şunu söyleyebilir mi? İzmir’in çöpü, ulaşımı, bitirilmeyi bekleyen projeleri, salgınla mücadele günlüğü ne alemde?” dedi.

‘İZMİRLİLERİN GÜNÜ 9 EYLÜL’DÜR’

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin de Soyer’e tepki gösterdi. Şahin, “İzmir 15 Mayıs 1919’da istila edildiğinde ülkemiz kurtuluş savaşına başladı. Halbuki ülkemiz daha önceki işgal edilmiş. İzmir işgal edilince bu ülke kurtuluş savaşı başlattı. İzmir kurtulduğunda da Türkiye kurtuldu. İzmirliler 9 Eylül’ü dünya İzmirliler günü, Türk’ün kurtuluş günü, Türk milletinin düşmanı denize dökme günü olarak zaten kutluyor. Bu tarihle ilgili 100 tane güzellik varken sizin bu tarihi değiştirip alternatif bir şey oluşturmanız biz İzmirlileri kaygılandırıyor. Ne yapmak istiyorsun?” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise, “9 Eylül’ü zaten İzmirliler günü olarak zaten kutluyoruz.  9 Eylül İzmir’imizin kurtuluşu. Dünya İzmirliler gününü Sayın Tunç Soyer kendi kafasına göre belirlemiş. İzmir’de 4 buçuk milyon insan yaşıyor. Tunç Soyer’in aklına gelen herhangi bir günü Dünya İzmirliler günü olarak belirlemesi doğru bir şey değil.” dedi.

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Rıfat Mutlu ise sosyal medya hesabından “TUNÇ SOYER, 3 Mayıs’ İzmirliler günü olarak ilan etme şaşkınlığına düşmüştür. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ ün Başkomutanlığında Türk Ordusu İZMİR’ e girerek işgalci Yunan askerlerini denize döktüğü tarih olan 9 EYLÜL, hem İzmir hemde İzmirlilerin günüdür.” dedi.