9 yıldır anıt mezarı bitmedi! 'Özür dileriz Rauf Denktaş'

Yarın KKTC'nin ve Türkiye'nin kahramanı Rauf Denktaş'ın 9. ölüm yıl dönümü. Ancak hâlâ anıt mezarı bitirilemedi. Duruma tepki gösteren emekli Amiral Mustafa Özbey, "Bu utancın altında yaşamak, içimize siniyorsa, Kıbrıs davamız inandırıcı olamaz" dedi.

9 yıldır anıt mezarı bitmedi! 'Özür dileriz Rauf Denktaş'

KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, yarın 9’uncu ölüm yıl dönümünde mezarı başında anılacak. 13 Ocak 2012 tarihinde hayatını kaybeden Denktaş’ın ölümünün ardından KKTC devleti, anıt mezar yapılması kararı almıştı.

Ancak 2012’den bugüne kadar 8 hükümet görev almasına rağmen anıt mezar, bütçe yetersizliği nedeniyle 9 yıldır bir türlü bitirilemedi.

Anıt mezarının etrafında ki molozlar, otlar ve kurumuş ağaçlar ve anıt mezar içindeki çocuk parkının yanı sıra birçok bölümün de bitirilememesi dikkat çekiyor.

Duruma tepki gösteren emekli Amiral Mustafa Özbey, "Bu utancın altında yaşamak, içimize siniyorsa, Kıbrıs Davamız inandırıcı olamaz" dedi.

Özbey şu ifadeleri kullandı:

"Başta Türkiye olmak üzere, KKTC Cumhurbaşkanlığı ve hükümetleri, KKTC iş adamları, Denktaş ailesi ve Kıbrıs Türk Halkı bu utancın ortağıdır.
Son iki yıldır konuyu ısrarla takip edip, mezarın utanç verici görüntülerini sevgili Sabahattin İsmail ile Kıbrıs medyasında paylaşılmasını sağlamama rağmen, anıt mezarın tamamlanmasında başarılı olamadım.
Bu utanç, bu nedenle bana da aittir.
Kurucu Cumhurbaşkanı Sn. Rauf Denktaş, kendi üzerime düşen utanç nedeniyle sizden özür diliyorum.
Diğer sorumluları, sizin yüce takdirinize emanet ediyorum. Rahmet ile saygılarımı sunuyorum."