90. saatte mucize... Ayda bebek kurtarıldı

İzmir depreminin 90. saatinde Rıza Bey apartmanından bir bebek canlı olarak çıkartıldı. Kurtarma çalışanları birbirlerine sarılıp gözyaşı döktü. Kurtaran personelin Diyarbakır AFAD'dan olduğu öğrenildi. Bebeğin Ayda Gezgin olduğu açıklandı. Sağlık durumunun iyi olduğu bildirilen Ayda'nın annesinin ise cansız bedenine ulaşıldı.

90. saatte mucize... Ayda bebek kurtarıldı

İzmir'deki depremin ardından arama kurtarma ekiplerinin, Rıza Bey apartmanı enkazında arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.

Enkaz altından umutları yeşerten bir haber geldi. Bir bebek enkaz altında çamaşır makinası arkasında tespit edildi. Çalışmalar o noktada hızlandı. Bir süre sonra bebek canlı olarak kurtarıldı.

Sağlık durumunun iyi olduğu bildirilen Ayda'nın annesinin ise cansız bedenine ulaşıldı.

Bebeğin Ayda Gezgin olduğu duyuruldu. Kurtarma ekibi Ayda bebeğin mutfakta bulunduğu ve bulaşık makinesinin hayatını kurtardığı belirtildi.  

'ÇOK GÜZEL GÜLÜMSÜYORDU'

Kurtarma ekibinden bir görevli “Çok güzel gülümsüyordu. Sanki hiç enkazda değilmiş gibi, çok sevindik. Arkadaşlar sesini duydu, elini uzattıklarında hareket eden bir çocuk olduğunu gördüler. AFAD koordinasyonunda kurtardık. Ağlaya ağlaya çıkardık" dedi.

Bir başka görevli ise, "Çığlık sesi duyduk. Arkadaşlar jenaratörleri durdurdu. Sessizlik oluştu. Ben Ayla, iyiyim" diye konuştu.

İLK AYRAN VE SU İSTEDİ

Bir arama kurtarma personeli de "Ayla bizden ilk olarak su ve ayran istedi. Hiç ağlamadı, gayet iyiydi" dedi.

'KÖFTE VE AYRAN İSTİYORUM'

AYDA'NIN SAĞLIK DURUMU HAKKINDA AÇIKLAMA

Ayda'yı hastaneye getiren doktor ilk açıklamasında iç kanama belirtisi olmadığını ve sağlıklı olduğunu belirtti.

İzmir'de depremden 91 saat sonra kurtarılan Ayda Gezgin'in yakını Anıl Candan da"Ayda bebek içeride, sağlık durumu iyi, tomografiye girdi şu anda. Dualarınızı eksik etmeyin, (enkaz altındaki) annesine ulaşmaya çalışıyorlar." dedi.

Anıl Candan, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ayda'nın dayısının da hastanede olduğunu, ondan bilgiler aldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Ayda'nın sağlık durumu iyi, tomografiye girdi şu anda. Dualarınızı eksik etmeyin, (enkaz altındaki) annesine ulaşmaya çalışıyorlar, onun da yanında olduğunu düşünüyorlar. Banyo tarafında yakalanmışlar büyük bir ihtimalle. Şu an için her şey yolunda sadece annesine ulaşılmaya çalışılıyor. En son depremden 2 saat sonra telefonla ulaşılmaya çalışıldı, daha sonra telefonları kapandı."

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde can kaybının 109 olduğunu, 138 kişinin tedavisinin sürdüğünü açıkladı.

İzmir'de arama ve kurtarma çalışmaları 17 binadan 12'sinde tamamlanırken, 5 binada sürüyor.