A-101’den işçiye 12 saatlik mesai dayatması iddiası

Koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmaya başlanması ile yeni normalleşmede A-101’den işçilere 12 saatlik mesai yaptırıldığı öne sürüldü.

A-101’den işçiye 12 saatlik mesai dayatması iddiası

Yeni normalleşme süreciyle birlikte A-101 marketler zinciri işçilerin sabah 07.30’dan akşam 20.00’ye kadar çalışmasını istedi. Mağaza Market-Sen’in aktardığına göre Diyarbakır, İstanbul ve Antalya’da A-101’de çalışan işçilerin sendikaya yazdığı mektuplarda işçiler kendilerine 12 saat mesai dayatıldığını öne sürdü.

Diyarbakır’dan gelen mektupta iddialara göre “12 saat çalışıp çocuklarımın yüzünü bile doğru düzgün göremeden yatmak zorundayım” ifadeleri yer aldı. İstanbul’dan mektup yollayan işçi ise “Sabah saat 07.00’de mağazada mıyız diye bizi kontrol ettiler. Pos cihazının fotoğrafını çekip yöneticilerin bulunduğu gruplara attık. 07.00’de mağazaya gelip akşam ancak 20.30’da mağazayı kapatıyoruz” dedi.

Yeşil Gazete'nin aktardığına göre Antalya’dan gelen mektupta da “Pandemi sebebiyle sayımız düştü. En yoğun mağazalardan biriyiz. Bizi 07.00’de çağırıyorlar. Raf düzenleyeceğiz, ürün sayacağız, sevkiyat bekleyeceğiz. Eve gidişimiz geceyi bulacak” dedi.

Sema Akyüz adındaki bir A101 çalışanı bugün Twitter'da bu paylaşımları yaptı. Sabah 7'de mağazayı açmak zorunda olduklarını belirten Akyüz, çoğu zaman gece saatlerine kadar çalıştıklarını ancak fazla mesai ücretlerini alamadıklarını söyledi.