A Haber muhabiri, tartışma yaratan görüntüyle ilgili konuştu: TRT ekibi de kendini yere atıyor

TSK'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı 'Barış Pınarı Hârekatı' devam ederken dün A Haber Yurt Haber Müdürü Kerim Ulak'ın sınırdan yaptığı yayın sosyal medyada gündem oldu. Ulak'ın başında miğfer ve yere çömelerek yayın yaptığı anlarda TRT muhabirinin rahat bir şekilde ayakta yayın yaptığı anlar tartışma yarattı.

A Haber muhabiri, tartışma yaratan görüntüyle ilgili konuştu: TRT ekibi de kendini yere atıyor

Tel Abyad‘daki terör hedefleri dün sabah erken saatlerden itibaren yeniden obüs atışlarıyla vurulmaya başlanmış, o anlar A Haber canlı yayınında da aktarılmıştı.

Sosyal medyada ise kısa süre sonra dolaşıma sokulan bir fotoğraf karesi tartışma yarattı.

Söz konusu fotoğraf üzerinden TRT muhabirinin rahat bir şekilde miğfersiz yayın yaptığı, ancak A haber muhabirinin ise yere çömelerek yayın yaptığı iddia edildi.

Medyaradar’ın haberine göre canlı yayını gerçekleştiren A Haber Yurt Haber Müdürü Kerim Ulak söz konusu tartışmaya ilişkin açıklama yaptı.

‘ÜZERİMİZDEN BİR HAVAN GEÇTİ’

“Görev yaparken terör hedefleri çok net bir şekilde çıplak gözle görebiliyoruz ve o hedefleri canlı yayınla ekrana taşıyoruz. Dün de çok ilginç bir olay yaşandı. Saat 9.15 sıralarında Tel Abyad’da meskun mahal çatışmalar başladı. Ve bunu ilk kez tüm dünya, tüm Türkiye A Haber ekranlarından görü. Tabi harekat ile ilgili canlı yayını izleyenler hatırlayacaktır; bugün bir fotoğraf karesi çıktı. Ve açıkçası haberim yoktu çünkü bulunduğumuz noktada izleyicilerimize belirtelim sosyal medya çalışmıyor” diyen Ulak, şöyle devam etti:
“Şimdi deniliyor ki Tel Abyad’da, sınırda operasyon yapılırken, biz korkmuşuz, korkudan çömelmişiz, üzerimize çelik yelek, miğfer varmış, diğer arkadaşlarımız korkmamış. Ayakta çelik yelekle yayın yapmışlar. Biz korktuğumuz için çömelmişiz. Bir fotoğraf karesi üzerinden A Haber’i, beni hedef almak istediler. Bir adamı karalamak istiyorsanız, çamur atıp izinin kalmasını istiyorsanız, tabi fotoğraf kullanacaksınız çünkü fotoğraftan hiçbir şeyi anlayamazsınız, ne veriliyorsa odur. Ama gerçekler öyle değil. O sırada yoğun bir bombardıman başladı. Hemen 50 metre ilerimizde. Ve yoğun bombardıman sırasında terör örgütü yoğun havanlar atmaya başladı. TRT muhabirinin üzerinden çelik yelek var yayına bağlanmak için başını kaldırdı, tabi o sırada büyük bir panik yaşıyordu. Alın hemen bağlanın, çekileyim hemen diye. Bağlantısını yaptıktan sonra ekrandan çıktı. Hemen güvenli bir noktaya geçti. O sırada tabi üzerimizden bir havan geçti. Havanın gelmesiyle birlikte büyük bir panik yaşandı. Herkes kendini yere attı. TRT ve biz varız sadece. TRT ekibi de kendini yere attı. Havan sesiyle birlikte arkadaşlarımız ve benim yaşadığım panik var. Burada doğal olarak eğilerek yayın yapma gerekçemiz havanlara karşı korunmak içindi.

‘BENİ VE KURUMUMU KARALIYORLAR’

Fotoğrafı veren hesaplar FETÖ ve PKK’ya yakın hesaplar. Hadi onları anlıyorum. Kendisini özgür basın olarak yansıtan kurumlar ve sosyal medya hesapları nasıl bir fotoğraf üzerinden beni ve kurumumu karalıyorlar. Geçtiğimiz gün arkadaşlarımızın kaldığı otele bir saldırı oldu. Ben oradaki yayında da arkadaşlarımızı çelik yelek konusunda uyardım. İletişim Başkanlığı’nın da bu konuda önemli uyarıları var.

‘HAVANIN ÜZERİNE DÜŞMESİNİ Mİ BEKLEYELİM?’

Kara harekatı başlamış 50 metre mesafedeyiz böyle bir ortamda nasıl çelik yelek ve baret giymeyeceğiz. O fotoğraf karesi üzerinden beni hedef aldılar. Herkesi sorumlu gazeteciliğe davet ediyorum. Beni en çok üzen şey, anlı şanlı haber sitelerinin bu fotoğraf üzerinden beni hedef almaları. Havanın üzerine düşmesini mi bekleyelim, bu nasıl bir anlayıştır.”