A101 marketlerindeki emek sömürüsüne çalışanlardan tepki

A101 marketler zincirinde çalışan işçiler, yeni düzenlemeyle birlikte şirket tarafından planlanan çalışma saatlerine karşı isyan etti.

A101 marketlerindeki emek sömürüsüne çalışanlardan tepki
A101 marketlerindeki emek sömürüsüne çalışanlardan tepki

Market zinciri A101, yaptığı yeni düzenleme ile risk durumu haritasına göre çalışma saatlerini yeniden belirledi. Düşük riskli illerde saat 07.30'da işbaşı kararı alan A101'e çalışanları sosyal medyadan tepki gösterdi. 
Market işçileri, dayatılan uzun çalışma saatlerine karşın fazla mesai ücretlerinin ödenmediğini, haklarını aramak istediklerinde baskı gördüklerini, izin ve molalarını dahi kullanamadıklarını belirterek emek sömürüsü yapıldığını söylüyor.

Mağaza-Market Sendikası A101 Koordinasyonu tarafından işçilere yaptığı çağrı şu şekilde:

TÜM A101 İŞÇİLERİNİ 07.30’DA İŞBAŞI YAPMAYA İTİRAZ ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Şehirler yeni normalleşme sürecine girdi. A101 marketler zinciri ise yeni düzenlemeye göre çalışma saatlerini planlayıp işçilere bildirdi. A101 patronları, yeni düzenlemeye göre işçilerden sabah 07.30’dan akşam 20.00’ye kadar çalışmasını istedi.

1. Biz sabah 07.30’dan gece saatlerine varana kadar o mağazalarda kalacağımızı biliyoruz. Çünkü A101, puantajlarımıza “mesai” saatlerimizi yazmıyor.

2. Daha gün doğmadan yollara düşeceğiz. Çalıştığımız market içinde gün doğdu mu battı mı, bilmeyeceğiz. 07.30’da açılış yapmak istemiyoruz.

3. Siz yol paralarımızı vermekten, primlerimizi bile yatırmaktan kaçınan bir firmasınız. 07.30’da işe başlayıp ücretsiz çalışacak köle mi arıyorsunuz?

Tüm A101 işçilerini, bizim gibi itiraz etmeye ve bu çalışma saatlerini kabul etmemeye çağırıyoruz. Biz köle değil işçiyiz! Her iş yerinde, her mağazada “07.30’da gelemeyiz” diyelim. A101 patronları bu saatleri yeniden düzenleyecek! Birleşirsek kazanırız.