AA yanılıyor! 'Kapsayıcı ve renkli' diyor ama Biden tam bir savaş kabinesi kuruyor!

Yeni ABD Başkanı Joe Biden'ın kabinesinde yer alacak muhtemel isimler şimdiden konuşulmaya başlandı. Anadolu Ajansı, Biden'ın kabinesinin Trump'ın beyaz ve erkek ağırlıklı kabinesinden farklı olarak "kapsayıcı" ve "renkli" olacağını, ayrıca çok sayıda kadının yer alması beklese de tersi bir manzara var.

AA yanılıyor! 'Kapsayıcı ve renkli' diyor ama Biden tam bir savaş kabinesi kuruyor!

VERYANSIN TV

Joe Biden'ın yarışı gögüslemesinin ardından gözler yeni kabinede kimlerin olacağını çevrildi. Anadolu Ajansı (AA) "Biden'ın aralıkta açıklaması beklenen kabinesinin ise ABD Başkanı Donald Trump'ın beyaz ve erkek ağırlıklı kabinesinden farklı, "kapsayıcı" ve "renkli" olacağı öngörülüyor. Joe Biden'ın kabinesinde ayrıca çok sayıda kadının yer alması bekleniyor" dese de adı geçen isimlerden Biden'ın tam bir savaş kabinesi kurduğu görülüyor.

AA, Biden'ın kabinesini böyle duyurdu...

Joe Biden, Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğü görevine uzun yıllar birlikte çalıştığı Ron Klain'i getireceğini duyurdu.

Aynı zamanda Biden'ın üst düzey danışmanlığı görevini yürütecek Klain, seçim sürecinde Biden'ın kıdemli danışmanı oldu.

Biden'ın Obama yönetiminde başkan yardımcısı olduğu zaman da özel kalem müdürlüğünü yapan Klain, Beyaz Saray'ın ebola ile mücadele koordinatörü görevinde de bulundu.

Klain, 1988'den bu yana Biden ile çeşitli görevlerde çalıştı. Eski ABD başkan yardımcılarından Al Gore'un da özel kalem müdürü olan Klain, eski başkanlar Barack Obama ve Bill Clinton ile Demokrat başkan adayları Al Gore, John Kerry, Hillary Clinton'ın seçim kampanyalarında da danışman görevinde bulundu.

Ron Klain, Harvard Üniversitesinde hukuk okudu. Georgetown Üniversitesinde misafir profesör olarak çalışan Klain, evli ve 3 çocuk sahibi.

Biden, hem Demokrat Parti içindeki yenilikçileri hem de birlikte çalışmak istediği Cumhuriyetçileri memnun edecek kabine oluşturmayı hedefliyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI GÖREVİ İÇİN 4 İSİM GÜNDEMDE

ABD Dışişleri Bakanlığına getirilmesi olası isimler arasında Antony Blinken, William Burns, Susan Rice ve Chris Coons yer alıyor.

Adaylar arasında Biden'a üst düzey dış politika danışmanlığı yapan ve Senato Dış İlişkiler Komitesindeki yardımcısı Antony Blinken'ın ismi dışişleri bakanlığı için öne çıkıyor ancak Bilinken'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı olabileceği de konuşuluyor.

Blinken, Obama döneminde Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı olarak görev yaptı.

Rusya ve Ürdün'de büyükelçilik yapan William Burns, Dışişleri Bakanlığı görevi için düşünülen diğer bir isim.

Burns, Clinton döneminin dışişleri bakanları Warren Christopher ve Madeleine Albright'ın yardımcısı ve özel kalem müdürlüğü görevlerini de yürüttü. 

Biden'a son derece yakın olan Chris Coons ise Senato Dış İlişkiler Komitesinde görev yapıyor  ve Dışişleri Bakanı olabileceği konuşuluyor. 

Dışişleri Bakanlığı için adı geçen diğer bir kişi de Susan Rice. Rice, Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı, Dışişleri Bakan Yardımcılığı ve ABD'nin BM Daimi Temsilciliği görevlerinde bulundu. 

SAVUNMA BAKANLIĞI İÇİN 2'Sİ KADIN 3 İSİM

Savunma Bakanlığı için ise 2'si kadın 3 isim konuşuluyor. Bu isimler arasında Irak'ta 2014'te helikopter kazasında 2 bacağını da kaybeden eski yarbay Tammy Duckworth yer alıyor. 

Tayland kökenli Illinois Senatörü Duckworth, ayrıca Obama döneminde Gazi İşleri Bakan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Savunma Bakanlığı için adı geçen bir diğer kadın aday da Michele Flournoy. 

Joe Biden'e seçim kampanyasında savunma konularında danışmanlık yapan Flournoy, Savunma Bakan Yardımcılığı görevinde bulundu. 

Eski İç Güvenlik Bakanı siyahi Jeh Johnson'ın ismi de Savunma Bakanlığı için geçiyor.

Pentagon'da hukuk müşavirliği görevinde de bulunan Johnson'ın adı Adalet Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat Direktörlüğü için de konuşuluyor. 

Johnson, seçilmesi durumunda ABD'nin ilk siyah savunma bakanı olabilir.

CIA

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) başına getirilecek isimler arasında Tom Donilon, Avril Haines ve Mike Morell yer alıyor. 

Eski başkanlardan Barack Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yapan Tom Donilon, 1987 yılından beri tanıdığı Biden'ın 1988'deki ilk başkanlık yarışında seçim kampanyasında çalıştı. 

Avril Haines de Obama yönetiminde eski CIA Başkan Yardımcılığı ve Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Daha önce Dışişleri Bakanlığında görev yapan Mike Morell ise CIA Başkan Yardımcılığı yaptı ve 2 kez de CIA Başkanlığı görevine vekalet etti.

ADALET BAKANLIĞI

Adalet Bakanlığı için ise California Başsavcısı Xavier Becerra, eski federal savcı Doug Jones, Demokratik Ulusal Komite (DNC) Başkanı Tom Perez ve eski Atlanta Başsavcı Yardımcısı Ally Yates'in isimleri geçiyor. 

Trump yönetiminde 10 gün başsavcı yardımcılığı görevinde bulunan Yates, 7 Müslüman ülkeye vize yasağına karşı çıkmasının ardından kovulmuştu. 

HAZİNE BAKANLIĞI

Hazine Bakanlığı görevine 2020 Başkanlık seçimlerinin Demokrat aday adaylarından Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ve eski ABD Merkez Bankası (FED)

Başkanı Janet Yellen'ın isimleri geçiyor. 

BİDEN'IN ESKİ RAKİPLERİ KABİNEDE YER ALABİLİR

Başkanlık yarışında Biden'ın karşısında yer alan eski rakipleri Demokrat aday adaylar da kabinede kendilerine yer bulabilir.

Biden'ın ön seçimlerdeki en güçlü rakiplerinden Vermont Senatörü Bernie Sanders'ın ismi Çalışma Bakanlığı için geçiyor. Sanders, kendisi de bu pozisyona gelmek istiyor. 

Eski South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg'in adı ise ABD'nin BM Daimi Temsilciliği ve Gazi İşleri Bakanlığı için geçiyor.

Minnesota Senatörü Amy Klobuchar'ın ismi de Tarım Bakanlığı için konuşuluyor. Eski savcı olan Klobuchar'ın Adalet Bakanı olabileceği de iddia ediliyor.

ENERJİ BAKANLIĞI

Enerji Bakanlığına ise Biden'ın eski danışmanlarından Elizabeth Sherwood Randall getirilebilir. 

Obama yönetiminde Enerji Bakanı Yardımcısı olarak görev yapan Randall, Georgia Teknoloji Enstitüsünde profesörlük yapıyor.

Bu göreve getirilebilecek diğer iki isimse daha önce Enerji Bakanlığında görev yapan Arun Majumdar ve Washington Valisi Jay Inslee. İklim değişikliğiyle mücadele ve temiz enerjiyi savunan Inslee, çevreciler tarafından destekleniyor.

KÜRESEL SAVAŞ KABİNESİ

Veryanın Tv yazarı Hüseyin Vodinalı, "Dünyada Great Reset, Amerika’da darbeler!" başlıklı yazısında ABD'yi yönetecek Biden'ın ekip üyeleri için "Adeta bir küresel savaş kabinesi" demişti.

Vodinalı'nın o yazısından satır başları şöyle:

"Biden’ın ekibi başka bir darbenin habercisi.

Adeta bir küresel savaş kabinesi.

Great Reset projesinin uygulanmasına yönelik, Rusya ve Çin başta olmak üzere karşı direniş unsurlarının ezilmesi için hazırlanıyor ekip.

11 Eylül darbesinin ve kanlı işgallerin mimarı eski Başkan George W. Bush cumhuriyetçi olmasına rağmen Biden’ı destekliyor.

Çin’e karşı sürülen mücadelede önemli piyon olan Hindistan’a selam çakarcasına, Hint kökenli Kamala Harris başkan yardımcısı yapılıyor.

Suriye ve Libya’nın bombalanmasını savunan eski Obama elemanı faşist Susan Rice, Dışişleri Bakanı olacak.

Dış Politika Danışmanı Anthony Blinken, Irak savaşına Biden ile birlikte hararetli destek verenlerden. İsrail yanlısı ve sıkı bir İran düşmanı. Trump’ın tek taraflı çıktığı İran nükleer anlaşmasına geri dönmeme yanlısı.

Biden’ın bir diğer dış politika danışmanı Jake Sullivan, Hillary Clinton’un yanından geldi. İsrail yanlısı ve Trump’ın pek de sallamadığı Kuzey Atlantik (NATO ve AB) bağlarının yeniden kurulması için çalışıyor.

Bir diğer isim Colin Kahl, Suudi Arabistan lideri Muhammed Bin Selman’dan ve BAE’den haz etmeyenlerden. Zaten Selman’ın en büyük endişesi Trump’ın seçimi kaybetmesiydi.

Elizabeth Rosenberg, tıpkı Biden gibi İran, Suriye ve Libya müdahaleleri ve yaptırımlarını savunanlardan.

Sonra, eski CIA Başkan Yardımcısı Avril Haines var ekipte. Obama’nın dron savaşlarının planlayıcılarından. İşkenceci geçmişiyle bilinen CIA Başkanı Gina Haspel’in de destekçisi.

Eski Savunma Bakan Yardımcısı Michele Flournoy da, Obama döneminden. 2016’da Hillary seçilse Savunma Bakanı olacaktı. Şimdi Biden’ın Savunma Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. “Küresel meydan okumalara” yanıt veren yeni Amerikan Dış Politikası çalışması yapıyor.

Bu meydan okumalar doğal olarak tek kutuplu eski dünya düzenine karşı çıkan Türkiye, İran, Çin ve Rusya’yı hedef alıyor.

Darbeci Bush’un çizgisini yürütecek, Establishment’in adamı küreselci Biden, “ulusalcı” Trump’tan çok daha tehlikeli bir dönemin habercisi.

Ancak bu planlar, ABD’yi bekleyen iç karışıklıkların gölgesi altında yürütülecek.

2021’e, Pandemi, Great Reset ve Amerika’da darbelerle giriyoruz.

2020’ye demediğimizi bırakmadık ama sonra onu da aramayalım inşallah!"

AMİRAL GÜRDENİZ: YAKICI İP UÇLARI

Amiral Cem Gürdeniz de Veryansın Tv'deki "ABD seçimleri ve küresel jeopolitik" başlıklı yazısında "Biden kabinesinde adı geçen isimler tartışmasız bir savaş kabinesi formatında. İsmi geçenlerin pek çoğu ABD’nin son 20 yılda yarattığı karmaşık tabloya katkı sağlamış neocon isimler. Sadece bu isimler bile yaklaşan dönemin yakıcı ip uçlarını veriyor" demişti.

Tamamı için tıklayınız...