AB fonuyla Katı Atık Tesisi… Köylüler, Tunceli Belediyesi’ni protesto etti

Tunceli’de köylüler, Tunceli Belediyesi tarafından Avrupa Birliği fonu ile yapılan 'Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi' projesini, tesisin kurulması planlanan orman alanına yürüyerek protesto etti.

featured

Tunceli Belediyesi öncülüğünde 7 ilçenin belediye başkanlığınca, Avrupa Birliği’nin de fon desteğiyle, merkeze bağlı Sütlüce köyü yakınlarında, 18 hektarlık alana yapımı düşünülen ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine karşı çıkan köylüler, yürüyüş yaparak belediyeyi protesto etti.

Bölgede 55 bin ağacın kesileceğini, doğanın tahrip edileceğini, kutsal gördükleri inanç yerlerinin çöp altında kalacağını, geçim kaynakları olan tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin son bulacağını belirten köylüler, sık sık ‘doğamızı yok ettirmeyiz’ sloganı atarak basın açıklaması yaptı.

Köylüler adına açıklamayı okuyan Nurcan Koç, projeden belediyelerin vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “Çöp projesinin Kırmızıdağ bölgesinde uygulanması bir felaket olacaktır. Pek çok içme suyu ve şehrin temiz havası kirlenecektir. Yanlış yer seçimi nedeniyle doğa ve insana düşman olacak şekilde tasarlanmış ucube çöp projesinden derhal vazgeçilmelidir. Konut ve iş yerlerinden yani, kaynağından geri dönüşüm sürecini başlatacak atık önleme, azaltma, atığı tekrar kullanma, enerji üretme gibi aşamaların olduğu sıfır atık anlayışı süratle hayata geçirilmeli, bunun için gerekli teşvik, altyapı organizasyonları oluşturulmalı ve vahşi depolamadan vazgeçilmelidir. Bizler ilk günden beri anlatmak istediğimiz kesinlikle katı atık tesisinin yapılmasına karşı çıkmak değildir. Bu projeye değil, yapılacağı yere karşıyız biz. Kesinlikle modern şehirlerde ve kentimiz gibi güzel bir şehre geç gelinmiş bir projedir. Bizler buna karşıyız, bizler bu projeyi destekleriz. Şehir merkezine 2,5 kilometre yakın bir yere katı atık tesisi yapılamaz. Geç olmadan bu projeden vazgeçilmelidir” diye konuştu.

‘BU BİR FELAKET’

Köy Muhtarı İmam Çelik de “Bu alan gördüğünüz gibi komple ormandır. Bu çöp tesisi buraya yapılıyor. 55 bin tane ağaç kesilecek, dile kolay. Bu bir felakettir biz asla buna izin vermeyeceğiz. Bırakın köylerimizi, şehir merkezi de batacaktır. Herkes elini vicdanına koysun ve bu doğanın yok olmaması için mücadele versin. Burada insanların dışında ayı, kurdu, tilkisi, vaşağı ve dağ keçisi buralarda yaşıyor. Bu canlılar yok olup gidecek” ifadelerini kullandı.

AB fonuyla Katı Atık Tesisi… Köylüler, Tunceli Belediyesi’ni protesto etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!