AB, SETA’yı da fonlamış

Yabancı basın kuruluşları ve çalışanlarına yönelik raporu tartışma yaratan SETA'nın '2018 Avrupa İslamofobi Raporu” başlıklı çalışması için AB'den fon aldığı ortaya çıktı. Üstelik SETA, bunu resmi Twitter hesabından duyurdu.

AB, SETA’yı da fonlamış

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmalar Vakfı’nın (SETA), Temmuz 2019’da yayımladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı rapor, tartışma yaratmıştı. Yabancı basın kuruluşlarının Türkçe servislerinde çalışan gazetecilerin adlarının ve özgeçmişlerinin yer aldığı rapor ‘fişleme yapılıyor’ eleştirilerine neden olmuştu. “Uluslararası medya organlarının Türkiye uzantılarını incelemek üzere hazırlandığı” belirtilen söz konusu SETA raporunda, BBC Türkçe, Sputnik Türkçe, Deutsche Welle Türkçe, Amerika’nın Sesi, Euronews Türkiye, CRI Türk ve Independent Türkçe gibi kuruluşların Türkiye üzerine algılar yarattığı iddia edilmişti.

Bu tartışmalarla gündeme gelen SETA’nın “2018 Avrupa İslamofobi Raporu” başlıklı çalışması için AB’den fon aldığı ortaya çıktı. Üstelik SETA, bunu resmi Twitter hesabından duyurdu. SETA’nın paylaşımında şöyle denildi:

SETA tarafından hazırlanan Avrupa İslamofobi Raporu 2018, Avrupa İslamofobi ile Mücadele Haftasında yayında. Rapor, AB Sivil Toplum Diyalog Programı tarafından finanse edilmektedir.”