AB, TPAO yöneticilerine yaptırım süresini uzattı

Avrupa Birliği (AB), Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye uyguladığı yaptırımların süresini uzattı.

AB, TPAO yöneticilerine yaptırım süresini uzattı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ferruh Akalın ile TPAO Arama Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ali Coşkun Namoğlu'na uygulanan yaptırımların süresi AB tarafından 1 yıl daha uzatıldı.

Avrupa Konseyi'nden yapılan açıklamada yaptırım çerçevesinin 12 Kasım 2021 tarihine kadar uzatıldığı ifade edildi.

Avrupa Birliği ülkeleri, İki TPAO yöneticisi hakkında "Doğu Akadeniz'de hidrokarbon arama faaliyetlerini planlama, yönetme ve uygulamadan" sorumlu oldukları gerekçesiyle şubat ayı sonunda yaptırım kararı almıştı.

Akalın ile Namoğlu'na AB ülkelerine giriş yasağı getirilmiş ve AB'deki mal varlıkları da dondurulmuştu.

Ayrıca AB kişi ve kurumlarının iki yöneticiye fon aktarmasına da yasak konulmuştu. Yaptırım kararının gerekçesi ise Türkiye'nin Kıbrıs yakınlarında yaptığı ve AB'nin "yasadışı" olarak nitelendirdiği sondaj faaliyetleriydi.

AB'nin, Türkiye'nin Yunanistan'ın gasp etmeye çalıştığı kıta sahanlığı bölgesinde yaptığı sondajlarla ilgili ise henüz bir yaptırım kararı bulunmuyor. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Avrupa Birliği'nden Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine karşı daha sert adımlar atmasını istiyor.

Kaynak: DW