AB ülkelerinin sınırları Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı

AB üyesi ülkelerin 15 Haziran'dan itibaren sınırlarda kontrolleri kaldırmasına rağmen Kovid-19 tedbirleri kapsamında getirilen AB'nin dışındaki ülkelerin vatandaşlarına giriş yasağı, 1 Temmuz'a uzatıldı.

AB ülkelerinin sınırları Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı

Kovid-19 salgınından dolayı uzun bir süredir kapalı kalan Avrupa Birliği sınırlarının, birlik dışındaki ülkelere en erken temmuz ayında açılması planlanıyor.

AB içişleri bakanlarının toplantısının ardından açıklama yapan Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, konunun önümüzdeki hafta ayrıntılı bir şekilde ele alınacağını söyledi. Bu durumda, AB ülkeleri sınırlarını Türkiye’ye en erken 1 Temmuz’a kadar kapalı tutacak.
Bazı AB ülkelerinin birbirlerine sınırları açmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Johansson, haziran ayı bitmeden Schengen bölgesinde iç sınırların tamamıyla açılması gerektiğini söyledi.

Johansson, toplantıda üye ülkelerin, önce AB’nin iç sınırlarının ardından dış sınırlarının açılmasını desteklediklerini, bununla birlikte AB ülkelerinin neredeyse tamamının 15 Haziran’da sona erecek olan “üçüncü ülkelere seyahat kısıtlamasının uzatılması” yönünde görüş bildirdiğini kaydetti.