Abbas’dan Trump’ın planına tepki: Kudüs satılık değildir

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planını reddettiklerini açıkladı.

Abbas’dan Trump’ın planına tepki: Kudüs satılık değildir

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde barış planını reddettiklerini açıkladı.  Abbas, “Bu plana bin kez hayır diyoruz. Kudüs satılık değildir. Kudüs Filistin’in başkenti olacak” dedi.

EL FETİH VE HAMAS’DAN KARŞI DURUŞ

Fetih Hareketi’nden, “Filistin davasını tasfiye etme projesi olan sözde barış planını başarısız kılmak için direnişe ve çalışmaya başlayacağız.” açıklaması yapıldı.

Filistinli direniş örgütü Hamas, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde barış planına güçlü bir şekilde karşı çıkacaklarını açıkladı.

İRAN: İNTİFADA BEKLİYORUZ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin danışmanı Hüsameddin Aşina, ABD’nin İsrail-Filistin meselesine ilişkin açıkladığı sözde barış planının “dayatma ve yaptırım planı” olduğunu, buna karşı Filistin’de yeni bir intifada beklediklerini söyledi.

ABBAS İLE HENİYYE KOORDİNASYONU SÜRDÜRECEK

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, ABD’nin İsrail-Filistin meselesine ilişkin sözde barış planına karşı koymak için aralarındaki koordinasyonun sürdürülmesi konusunda anlaştı.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, Hamas lideri Heniyye, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırdığı planın ayrıntılarını açıklamasından kısa süre önce Filistin Devlet Başkanı Abbas’ı telefonla aradı.

Görüşmede Heniyye, Hamas olarak Filistin Devlet Başkanı’nın sabit tutumunun arkasında durduklarını, Filistin halkının meşru ulusal ilkelerine bağlı olduklarını ve Filistin ulusal projesini tasfiye etmeyi amaçlayan sözde “Yüzyılın Anlaşması”nı reddettiklerini belirtti.

Heniyye, tüm anlaşmazlıkları bir kenara koyma ve Filistin ulusal projesini tasfiye etme planı karşısında birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Filistin Devlet Başkanı Abbas da Heniyye’nin girişiminden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Filistin davasını tasfiye projesiyle mücadele etmede odak noktasının Filistin ulusal birliği olduğunu aktardı.

TRUMP’IN SÖZDE BARIŞ PLANI

ABD Başkanı Donald Trump, ‘Yüzyılın Anlaşması’ dediği Filistin’i bölme planını açıkladı. Orta Doğu’da yeni kaosa yol açacak planınını açıklamak için İsrail Başbakanı Netenyahu ile kamera karşısına geçen Trump, “Kudüs, İsrail’in bölünmemiş başkenti olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor…