ABD, 8 bin 500 askeri teyakkuza geçirdi

featured
service

ABD, Ukrayna krizinde beklenmedik durumlara karşı NATO Mukabele Gücü’nün aktif hale getirilmesi durumunda destek sağlamak üzere 8 bin 500 askeri teyakkuza geçirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Ukrayna krizinde beklenmedik durumlara karşı NATO Mukabele Gücü’nün aktif hale getirilmesi durumunda destek sağlamak üzere 8 bin 500 askeri teyakkuza geçirdiklerini bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınaktan kaynaklı gerilim tırmanırken; ABD, NATO’nun doğu kanadını güçlendirmek üzere planlar yapıyor.

Günlük basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna sınırında gerilimi tırmandırdığını belirten Kirby, “Başkan’ın talimatı üzerine ve Bakan Austin tavsiyesi doğrultusunda ABD, orduyu yurt içinde ve dışında teyakkuza geçirmek üzere adımlar attı. Bu minvalde, harekete geçirilmesi halinde NATO Mukabele Gücü’ne destek de dahil olmak üzere bir dizi beklenmedik duruma yanıt vermeye hazırlar.” ifadesini kullandı.

Kirby, şu aşamada 8 bin 500 askerin teyakkuza geçirildiğini ve ileriki günlerde bu konudaki kararlara göre detaylar vermeye devam edeceklerini söyledi. Bu askerlerin sadece NATO Mukabele Gücü’nün aktif edilmesi halinde sevk edileceğini belirten Kirby, şu aşamada herhangi bir karar verilmediğinin altını çizdi.

Sözcü Kirby, bu askerlerin ABD’den gönderilebileceği gibi bölgeden de kaydırılabileceğini kaydetti.

UKRAYNA’YA ASKER GÖNDERME PLANI YOK

Bu askerlerin veya ABD ordusunun başkaca bir gücü Ukrayna’ya gönderme planı olup olmadığına ilişkin bir soruya yanıt veren Kirby, daha önce ABD Başkanı Joe Biden’ın da bu yöndeki açıklamasını hatırlatarak bu yönde bir planın olmadığını söyledi.

Kirby, “Bildiğiniz gibi Ukrayna’da halen bazı eğitim ve destek kuvvetimiz var ve onlar işlerini yapmaya devam ediyor.” dedi.

ABD’nin zaten Rusya’yı ağır ekonomik yaptırımlarla caydırmaya çalıştığını anlatan Kirby, teyakkuza geçirilen gücün sadece NATO’ya olan bağlılıklarına yönelik güçlü bir mesaj olduğunu kaydetti.

MUHAREBE BİRLİKLERİ DE OLACAK

Teyakkuza geçirilen birliklerin kabiliyetlerine ilişkin bir soruya Kirby, hazırlanan askerlerin muharebe takımları, lojistik destek, sıhhiye, havacılık, istihbarat, gözetleme ve keşif ile ulaştırma birliklerinden oluşan kompozit bir güç olduğunu belirtti.

Kirby, ordunun normal sevkiyat tebligatının 10 süreli olduğunu ancak yeni teyakkuz talimatı ile bu askerlerin 5 gün süreli olduğunu kaydetti.

Sözcü Kirby, Ukrayna sınırında olan bitene dair de ellerinde net bir resim olduğunu ve Rusya’nın Ukrayna saldırısının pek yakın olduğunu ileri sürdü.

ABD, 8 bin 500 askeri teyakkuza geçirdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 ay önce

    Dostlar alış verişte görsün.

    Cevapla
  2. 4 ay önce

    Bu insanlar nasıl bu kadar kötü, çok kötü olabiliyorlar aklım almıyor. Böylesi savaş gibi bir vahşeti organize etmek, kışkırtmak, kaos ve kargaşa çıkarmak ve bunun sonucunda bir çok insanın, kadının, çocuğun ölümüne, bombalarla ve bina yıkıntıları altında can vermesine neden olmak hiç mi vicdanlarını sızlatmıyor? Artık demokrasi, insan hakları, basın özgürlüğü masallarına da, aklı başında çoğu insan inanmıyor artık. Peki ne için yapıyorlar? Güzel malikanelerde yaşamak, ayrıcalık görmek, pzvnk epstein’in adasında bir kaç gece geçirmek, vip, firts class için mi? Bunun tek bir açıklaması olabilir: Dünya’yı, yaşamı, zamanı anlayamamaktan kaynaklı ağır ruh hastalığı.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!