ABD, BAE'ye F-35 ve MQ-9B SİHA satışını onayladı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, toplam 23,37 milyar dolar değerinde F-35 uçakları, SİHA ve havadan havaya, havadan karaya füze mühimmatının BAE'ye satışına onay verdiğini açıkladı.

ABD, BAE'ye F-35 ve MQ-9B SİHA satışını onayladı

ABD'de başkanlık seçimini kaybeden Donald Trump yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yakın ilişkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Son olarak İsrail ve BAE arasında imzalanan normalleşme anlaşmasına öncülük eden ABD, BAE'ye yapılacak silah satışına onay verdi.

Konuya ilişkin açıklamayı ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptı.

'SATIŞ İÇİN ONAY VERDİM'

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün Kongre'ye, BAE'ye 10,4 milyar dolar değerinde 50 adet F-35A Lightening II uçağı, 2,97 milyar dolara 18 adete kadar MQ-9B insansız hava araçları ve 10 milyar dolar değerinde havadan havaya, havadan karaya füze mühimmatı satışına onay verme niyetimizi bildirmeleri konusunda Bakanlığa talimat verdim." ifadelerini kullandı.

'STRATEJİK DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK TARİHİ FIRSAT'

BAE'nin İsrail ile normalleşme anlaşması imzalamasının bölgedeki stratejik dengeleri değiştirecek tarihi bir fırsat olduğuna işaret eden Pompeo, başta İran olmak üzere, ABD'nin hasımlarının söz konusu normalleşme sürecini durdurmaya çalışacağını iddia etti.

Pompeo,  "Bu teklif edilen satış BAE'yi çok daha kabiliyetli kılacak ve İsrail'in niteliksel üstünlüğü vaadiyle tamamen tutarlı bir şekilde BAE'yi ABD ortakları ile ortak çalışır bir noktaya getirecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Pompeo açıklamasında, bugün onay verilen satışı, 1979'da İsrail ile Mısır arasında kalıcı bir barış için imzalanan Kamp David Anlaşması'ndan sonra ABD'nin Mısır ile kurduğu askeri iş birliğine benzetmesi dikkati çekti.