ABD Başkanlık seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak?

ABD halkı 3 Kasım bugün Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden'ın yarıştığı Amerikan başkanlık seçimlerine oy vermeye gidiyor. Ülkenin son dönemdeki 'En kritik' seçimi olarak belirtilen 2020 ABD başkanlık seçimleri için halk 59. kez sandığa gidiyor. Peki ama ABD seçim sonuçlar Türkiye saatiyle ne zaman açıklanır?

ABD Başkanlık seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak?

ABD SEÇİMİ NE ZAMAN YAPILACAK, SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD başkanlık seçimi 3 Kasım tarihinde yapılacak.

Sonuçlar TSİ 3 Kasım Salı'yı 4 Kasım Çarşamba'ya bağlayan gece açıklanacak.

İLK SONUÇLAR GELDİ!

ABD'de yaklaşık 250 milyon seçmen bugün son sözü söylemek ve başkanı belirlemek üzere sandığa gidiyor.

İlk sonuçlar, bir seçim geleneği olan iki köyden geldi. Geleneğe uygun olarak New Hampshire eyaletindeki iki köyde gece yarısından itibaren başladı. Kanada sınırındaki Dixville Notch ve Millsfield köylerindeki seçmenler, yerel saatle 24.00'ten itibaren oy kullanmak için sandık başına gitti.

Köylerde oy verme işlemi hızla sonuçlanırken sandıklar açıldı. Dixville Notch kasabasında kullanılan beş oyun tamamını Demokrat Parti adayı Joe Biden kazandı. Millsfield'de ise Cumhuriyetçi Parti adayı Başkan Donald Trump 16 oy kazanırken Biden beş oyda kaldı.

ABD TÜRKİYE SAAT FARKI NEDİR?

ABD-Türkiye arasında 8 saatlik bir fark bulunuyor.

ABD SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA KESİNLEŞİR?

Seçim sonuçları için net açıklanma tarihi belirsizliğini korurken, geçtiğimiz seçim dönemlerinde ABD'nin Batı Yakası'ndaki eyaletlerde sandıkların kapanmasıyla birlikte TSİ 07.00 civarında sonuçlar netleşmeye başlıyordu. 2008 seçimlerinde kesin sonuçlar tam bu saatte, 2012'de ise 15 dakika sonra gelmişti.

2016'daki en son seçimlerde ise Donald Trump, Pennsylvania'yı kazanana kadar sonuçlar netleşmemiş ve ancak bu eyaletten TSİ 09.35'te sonuçlar geldiğinde kazandığı kesin olarak ilan edilmişti.

TÜRKİYE SAATİYLE KAÇTA BELLİ OLUR?

ABD Başkanlık seçimi için oy verme işlemleri doğu saatiyle 06.00'da başladı. Sandıklar 19.00 itibarıyla kapanacak. 'Posta yoluyla oy kullanma' yönteminin, Covid-19 nedeniyle seçmenlerin yüzde 70'ini kapsayacak şekilde genişletilmesi, seçim sonuçlarının şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Bazı kritik eyaletlerde postayla gelen oylar 3 Kasım'dan sonra da sayılabilecek ve seçim sonuçları gecikebilir. Doğu yakasındaki saat dilimi esas alındığında oy verme işlemi, New York ve Virginia'da saat 06.00'da (TSİ 14.00), en kritik eyaletler olan Florida ve Pennsylvania ile başkent Washington DC'de saat 07.00'de (TSİ 15.00) başlayacak. Sandıklar, Virginia ve Florida'da 19.00'da (TSİ Çarşamba 03.00), Washington DC ve Pennsylvania'da 20.00'da (TSİ Çarşamba 04.00), New York'ta ise 21.00'da (TSİ 05.00) kapanacak.

Sonuçları Veryansın TV'den anlık takip edebilirsiniz