ABD, bölücülere 'iktidar' paylaştırıyor!

Suriye'nin kuzeyindeki sözde Kürt örgütlerini birleştirmeye çalışan ABD, PKK/PYD ile ENKS arasında iktidar paylaşımı önerdi. Yüzde 40'arlık iktidar paylaşımını ENKS kabul etti.

ABD, bölücülere 'iktidar' paylaştırıyor!

Suriye’nin kuzeyindeki Kürt gruplar arsındaki “birlik” görüşmeleri devam ederken ABD’nin, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile terör örgütü PYD’nin başını çektiği Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) için iktidar paylaşımı önerdiği öne sürüldü. Buna göre ABD, Suriye'nin kuzeyindeki sözde “Siyasi Karar Mercii”nde ENKS ve PYNK’ye yüzde 40’ar, diğer taraflara da yüzde 20 temsiliyet verilmesi formülünü ortaya attı.

İMZALADIĞIMIZ BELGELER VAR

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'da yer alan açıklama, ENKS Başkanlık Konseyi Üyesi Süleyman Oso, “ABD, Rojava’da Siyasi Karar Mercii’nde ENKS ve PYNK’nin yüzde 40’ar temsiliyete sahip olmasını önerdi” dedi. ENKS Başkanlık Konseyi’nin birlik görüşmelerine ilişkin Kamışlı’daki toplantısını değerlendiren Oso, “ABD’nin Siyasi Karar Mercii için taraflara önerdiği yüzde 40’lık temsiliyeti ENKS olarak kabul ettik” ifadelerini kullandı.

ENKS ile Suriye muhalefeti ilişkilerine değinen Oso, “Suriye muhalefeti ile aralarında imzalanmış belgeler olduğunu ve Kürtlerin haklarının çiğnenmesine izin vermeyeceklerini” söyledi. ENKS’nin Suriye muhalefetinin müzakere heyetinde yer alan üyesi Hewas Egid’in üyelikten atılmasının doğru olmadığını ve bu kararın kendileriyle koordinasyon içinde alınması gerektiğini kaydeden Oso, Suriye muhalefetinden ayrılmak istemediklerini ancak muhalefet liderinin ENKS’yi gözardı ettiğini söyledi.