ABD donanmasından İstanbul Boğazı'nda küstahlık

ABD Donanması’na ait Porter güdümlü füze destroyerinin üçüncü köprü altından geçerken köprüdeki kırmızı ışıklara gönderme yaparak "Kırmızı ışıkta durmayız" mesajı büyük tepki çekti.

ABD donanmasından İstanbul Boğazı'nda küstahlık

VERYANSIN TV

28 Ocak Perşembe günü Ukrayna'da yapılacak tatbikata katılmak için İstanbul Boğazı'ndan Karadeniz'e çıkan USS Porter (DDG-78) muhribi, kırmızı ışıkla süslenen Yavuz Sultan Selim Köprüsü (Üçüncü Köprü)  altından geçti. O anlara ait fotoğrafı paylaşan ABD Deniz Kuvvetleri'nin resmi instagram hesabı "Biz kırmızı ışıkta durmayız, her zaman hazır" mesajı yayınladı. 

ABD donanmasının küstah mesajına Türk vatandaşları çok sert tepki gösterdi.

Mesajın altına yorum yapan yurttaşlar, "Çanakkale'yi unutmayın" mesajı verdi.

CEM GÜRDENİZ: SON DERECE KÜSTAH BİR DAVRANIŞ

ABD'lilerin skandal mesajını Amiral Cem Güreniz'e sorduk. Gürdeniz şunları söyledi:

"Kişisel bir hesap olsa bu kadar ciddi sonuçları olmaz ama ABD donanmasının resmi hesabından böyle bir açıklama yapılması diplomatik teamüllere ve bahriye nezaketine uymayan son derece küstah bir davranıştır."

BİDEN YÖNETİMİ KARADENİZ'İ KARIŞTIRIYOR

ABD savaş gemilerinin Karadeniz'e açılmasına Rusya da tepki göstermişti. Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Savunma Yönetim Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Karadeniz Filosu güçleri ve araçları, 28 Ocak 2021 tarihinde saat 19.00’da Karadeniz’e giren ABD Donanması’na ait Porter güdümlü füze destroyerinin takibine başladı” ifadesine yer verildi.

ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği, USS Porter’in deniz güvenliği tatbikatına katılacağını bildirmişti. Açıklamada, ABD savaş gemilerinin NATO müttefik ve partnerlerine destek amacıyla düzenli olarak Karadeniz’de faaliyet gösterdiği kaydedilmişti.

Geçen Cumartesi günü ABD’nin USS Donald Cook destroyeri de Karadeniz’e girmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO’nun Rusya sınırlarına daha fazla teçhizat ve birlik yerleştirmek için bahane aradığını belirtmişti.

BU İLK SKANDALLARI DEĞİL

2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin donanmasına ait resmi Twitter hesabından skandal bir paylaşımda daha bulunulmuştu.

ABD'deki Donanma Günü'nün 241. yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayınlanırken, görsel olarak Türk bayrağıyla savaşan insanların öldürülmesini konu alan bir tablo kullanılmıştı.

Paylaşımda kullanılan görselin, Berberi Savaşı'nın temsili tablosu olduğu belirtildi. Amerikalılar, bu savaşa kadar Osmanlı İmparatorluğu'na oldukça yüklü miktarda vergi ödüyordu.

Mesajda ayrıca, "ABD denizcileri dayanıklı, cesur ve hazırdır" ifadeleri yer almıştı.

Berberi Savaşı, ABD ile Kuzey Afrika'daki Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı Fas Sultanlığı, Cezayir Eyaleti, Tunus Eyaleti ve Trablusgarp Eyaleti gibi Berberi devletleri arasında yapılan bir savaştı. ABD, savaşın sonunda Akdeniz'e girişte Türklere ödediği oldukça yüklü vergiden muaf olmuştu.