ABD ile Ermenistan arasında yeni anlaşma

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Stratejik Sivil Nükleer İşbirliğine ilişkin anlaşma imzaladı.

featured
service

Blinken ve Mirzoyan, ABD-Ermenistan arasında Stratejik Sivil Nükleer İşbirliğine ilişkin Mutabakat Zaptı’nı (MOU) imzaladı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken yaptığı açıklamada, “Bu toplantıların büyük bir amacı, ABD ve Ermenistan arasında işbirliğini ve işbirliği alanlarını sürdürmek için ilişkilerimizi derinleştirmeye ve güçlendirmeye devam edebileceğimiz stratejik diyaloğu yeniden başlatmaktır. Şimdi bunu yapabildiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

Blinken, ABD ve Ermenistan arasında MOU’nun imzalaması hakkında, “Bu, ABD ve Ermenistan’a yeni işbirliği yolları açmaktadır. Bence aramızdaki ikili ilişkiyi de çok güçlendiriyor” ifadelerini kullandı.

‘BİRÇOK ALANA ODAKLANIYORUZ’

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ise yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünü kutluyoruz. Bu yıllarda demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi ortak değerlere dayalı çok güçlü ilişkiler kurmayı başardık. Bu oturumda, demokratik reformlarımıza, adalet reformlarımıza, bankacılık ve savunma alanlarındaki işbirliğini derinleştirmenin yollarına bakmaya, yolsuzlukla mücadelenin önlenmesine ve daha birçok alana odaklanıyoruz.”

Mirzoyan, “ABD’nin reformlarımızı destekleme çabalarını ve Ermenistan enerji sektörünü geliştirme desteğini takdir ediyoruz. Burada Sivil Nükleer İşbirliğimize yönelik mutabakat zaptını imzalamaktan gurur duyuyorum” ifadelerini kullanarak, “Ayrıca, bölgemizde barış ve istikrarı hedefleyen ortaklığımızda, ABD’nin önemli rolünü vurgulamak istiyorum” dedi.

ABD ile Ermenistan arasında yeni anlaşma

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 hafta önce

    Bu serefsizler isin icindeyse bilin ki bir Türkiye düsmanligi vardir bu isin icinde.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!