ABD ile Rus askerleri arasında sıcak temas... 4 ABD askeri beyin sarsıntısı geçirdi

Suriye'de Rusya ve ABD askeri güçleri arasında sıkça yaşanan sürtüşmede bu kez 4 Amerikan askerinin beyin sarsıntısı geçirdiği öğrenildi.

ABD ile Rus askerleri arasında sıcak temas... 4 ABD askeri beyin sarsıntısı geçirdi

Suriye’de Amerikan ve Rus askerlerinin bulunduğu araçların çarpışması sonucu 4 Amerikan askeri yaralandı. Askerlerin beyin sarsıntısı geçirdiği belirtildi.

Amerikalı bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, Suriye’nin doğusunda Rus ordusuna ait askeri araçlar, ABD ordusuna ait hafif zırhlı askeri araca yandan çarptı.

Amerikalı yetkili, havada o sırada iki Rus helikopterinin olduğunu, helikopterlerden birinin askeri araca 20 metre mesafede olduğunu belirtti.

AMERİKAN DEVRİYESİ BÖLGEDEN AYRILDI

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Ullyot, yaptığı yazılı açıklamada Rus aracın ABD ordusuna ait araca Suriye’nin kuzeydoğusundaki Dayrick yakınlarında çarptığını belirtti.

Sözcü, “Gerilimin düşürülmesi amacıyla koalisyon devriyesi bölgeden ayrıldı. Bu gibi güvenli ve profesyonel olmayan hareketler ABD ve Rusya arasında 2019 Aralık ayında varılan gerilimin düşürülmesi protokollerinin ihlalidir” ifadelerini kullandı.

Daha önce de Suriye’nin doğusunda devriye görevini icra eden Amerikan ve Rus askerleri arasında benzer olaylar yaşanmış olsa da son çarpışma yetkililer tarafından en ciddi olay olarak nitelendi. Bu bölgede ABD askerlerine genellikle Suriye Demokratik Güçleri eşlik ediyor.

Adını vermeyen Amerikalı bir yetkili olayın Suriye’nin doğusunda Rus askerlerinin olmaması gereken alanda olduğunu söyledi.

ABD VE RUSYA GENELKURMAY BAŞKANLARI GÖRÜŞTÜ

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve Rusya Genelkurmay Başkanı General Valeri Gerasimov olayın yaşandığı gün gece (Çarşamba) telefonda görüştü.

Gerasimov, koalisyona Rus askeri konvoyunun bölgeden geçeceğine dair önceden bilgi verdiğini vurguladı.

Açıklamada, "Buna rağmen ABD askerleri, mevcut anlaşmaları ihlal ederek Rus devriyesinin önünü kesme girişiminde bulundu. Rus askeri polisleri durumu önlemek ve görevlerini tamamlamak için gerekli tedbirleri aldı" ifadeleri kullanıldı.