ABD, Irak ve Suriye’de Haşdi Şabi üslerine saldırdı

ABD, Irak ve Suriye'de Haşdi Şabi'ye bağlı Ketaib Hizbullah tugaylarına ait 5 noktayı vurduğunu açıkladı. Haşdi Şabi sözcüleri 19 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

ABD, Irak ve Suriye’de Haşdi Şabi üslerine saldırdı

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Jonathan Hoffman, Irak ve Suriye’de IŞİD’li teröristlerle savaşan ve Haşdi Şabi bünyesine katılan Ketaib Hizbullah (KH) örgütüne hava saldırıları düzenlediklerini açıkladı.

Ketaib Hizbullah örgütünün Irak’taki Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Görev Gücü’nün (CJTF-OIR) bulunduğu üslere düzenlediği saldırıya misilleme yaptıklarını belirten Hoffman, şu ifadeleri kullandı:

“ABD kuvvetleri, Irak ve Suriye’deki beş KH tesisine karşı, örgütün saldırı düzenleme yeteneğini azaltacak hassas savunma saldırıları gerçekleştirdi. Bu tesisler arasında, silah depoları ve KH’nin OIR koalisyon güçlerine saldırı planlamak ve yürütmek için kullandığı komuta ve kontrol merkezleri de vardı.”

HAŞDİ ŞABİ’DEN AÇIKLAMA: 19 ASKER ÖLDÜ

Haşdi Şabi Harekat Dairesi Başkanı Cevad Rubayavi, Haşdi Şabi Basın Ofisi’ne yaptığı açıklamada, Enbar’daki askeri üslerine düzenlenen saldırıda 19 kişinin öldüğünü, 35 kişinin yaralandığını bildirdi.

Rubayavi, enkaz altında cesetlerin olduğunu ifade etti.

Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis de açıklamasında “ABD güçlerine karşı cevabımız çok sert olacak.” ifadesini kullandı.

Haşdi Şabi, ABD’ye ait silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) Enbar’daki milis gücünün 45’inci bölüğüne saldırı düzenlendiğini duyurmuştu.

Bazı haber siteleri Tugay Komutanı Ebuyi Hazali’nin de ABD saldırısında öldüğünü belirtti.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Almayaden kanalı; Irak Hizbullahı’nın Taci yakınlarındaki ABD Üssünü 6 adet Katyuşa füzesiyle vurduğunu ve üste şiddetli patlamalar meydan geldiğini iddia etti.

ABD’nin Haşdi Şabi üssünü vurmasına Irak Hizbullahından Ssonra Nuece Hareketinden de sert tepki geldi.

Nuceba Hareketi; “Irak yopraklarında illegal olarak yerleşen ABD askerleri için Irak, 2. Vietnam olacaktır. ” açıklamasında bulundu.