ABD, Irak’ta bir üssü daha boşaltıyor

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, ABD ve koalisyon kuvvetlerinin konuşlu olduğu Musul'daki Kayyara Hava Üssü'nü de Irak güvenlik güçlerine bıraktıklarını duyurdu.

ABD, Irak’ta bir üssü daha boşaltıyor

Koalisyon açıklamasında, “Birleşik Görev Gücü, Doğal Kararlılık Operasyonu, Irak Güvenlik Güçleri ile 26 Mart’ta Irak‘taki Batı Kayyara Hava Üssü’nün teslimine yönelik bir tören düzenledi.” ifadesine yer verildi.

Koalisyon güçlerinin, Irak’ta IŞİD’le mücadele çabalarına destek vermeye devam edeceği belirtilen açıklamada, koalisyonun süreç içerisinde güçlerini belirli üslere çekeceği bilgisi paylaşıldı.

‘IRAK HAVA KUVVETLERİ KRİTİK BİR ÜSTÜR’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koalisyonun İdame Direktörü Tuğgeneral Vincent Barker, üssün Musul’un IŞİD’ten alınmasında önemli bir rol oynadığını söyledi.

Barker, “Özellikle bu üs, IŞİD’in sığınaklarına yönelik saldırıları düzenleyen Irak Hava Kuvvetleri için kritik bir üstür.” değerlendirmesinde bulundu.

Devir teslim töreninde Irak Ulusal Operasyonlar Merkezi Kıdemli Komutanı Korgeneral Muhammed Fazıl Abbas hazır bulundu.

ABD, EL KAİM ÜSSÜ’NÜ DE IRAK GÜÇLERİNE BIRAKMIŞTI

19 Mart’ta Enbar’daki el- Kaim Askeri Üssü’nden de çekilen koalisyon güçlerinin gelecek günlerde Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’nden de çekilmesi bekleniyor.